Palenie papierosów w ciąży

Palenie papierosów w ciąży

Zaszłaś w ciążę, ale nie chcesz lub nie potrafisz rzucić palenia? Sprawdź, jak dramatyczne skutki może wywołać palenie papierosów dla twojego nienarodzonego dziecka!

Ciąża to wyjątkowy czas, podczas którego przyszła mama powinna szczególnie dbać o siebie i tym samym o malucha noszonego pod piersią. W związku z tym tak istotna jest odpowiednia dieta i tryb życia, jaki prowadzi się w tym okresie. Dla nikogo nie jest już dzisiaj tajemnicą, że wszystko co przedostaje się do organizmu matki ma bezpośrednią styczność także z płodem. Dlatego trzeba kontrolować w tym czasie swój sposób odżywiania, aby był jak najbardziej wartościowy dla dziecka oraz przede wszystkim zwrócić uwagę na wszelkie inne substancje, które mają styczność z organizmem przyszłej mamy. Chodzi tu głównie o różnego rodzaju suplementy, leki, witaminy oraz destrukcyjnie działające na płód – używki. O ile większość z nas zdaje sobie sprawę i wie, jak niebezpieczne dla zdrowia i życia dziecka jest spożywanie alkoholu i narkotyków w ciąży, to niestety już nie zawsze świadomość ta dotyczy palenia papierosów.

Skutki palenia papierosów przez kobietę w ciąży mogą być naprawdę tragiczne. Papierosy niszczą i zatruwają organizm dorosłego człowieka i nie trudno sobie wyobrazić, jak zwielokrotniony jest ten proces wobec nienarodzonego dziecka. Dym nikotynowy sprawia, że puls dziecka bardzo przyspiesza, co jest ogromnym obciążeniem dla jego maleńkiego serduszka. Bezpośrednio związana jest z tym nieprawidłowa praca układu krwionośnego i oddechowego, przez co może dojść do niedotlenienia płodu. W takich warunkach maluch nie ma szans na prawidłowy rozwój i istnieje ogromne ryzyko, że któryś z jego organów zostanie uszkodzony lub ukształtuje się nieprawidłowo. Ponadto ma duże utrudnienia  w przyswajaniu pokarmu, przez co może być poważnie niedożywiony. Palenie papierosów przez przyszłą matkę to także duże ryzyko problemów z łożyskiem i w konsekwencji utrzymania ciąży i poronienia. Udowodniono również, że dzieci, których matki paliły w trakcie ciąży rodzą się mniejsze i mają niższe zdolności intelektualne.

Zagrożenia, jakie niesie ze sobą palenie papierosów w ciąży:

– niedotlenienie dziecka i problemy z układem krwionośnym

-niska waga urodzeniowa

-większe ryzyko wad wrodzonych

-odklejenie się łożyska

-przedwczesny poród

-problemy z układem oddechowym

-niższa sprawność intelektualna dziecka

– osłabiony układ odpornościowy

Ponadto palenie po urodzeniu dziecka, gdy matka karmi piersią również stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia malucha. Zdarza się, że kobieta nie potrafi poradzić sobie z nałogiem nikotynowym i z premedytacją przestaje karmić piersią pod byle pretekstem, aby tylko znów powrócić do nałogu. W takich sytuacjach warto udać się po pomoc do specjalisty, np. zajmującego się terapią uzależnień. Nic nie jest w stanie zastąpić prawdziwego mleka mamy, dlatego odbieranie maluchowi tej możliwości z tak egoistycznych powodów, wydaje się być wręcz okrucieństwem.

Planując w najbliższym czasie ciążę, automatycznie każda kobieta powinna przestawić się na tryb „zdrowego życia” – pełnowartościową dietę, aktywny styl życia i wyzbycie się wszelkich używek. Nigdy tak naprawdę nie wiadomo, czy “tym razem” się nie udało i czy nie doszło do zapłodnienia, a pierwsze tygodnie życia dziecka są właśnie najważniejsze. Wtedy kształtują się wszystkie podstawowe organy i funkcje życiowe malucha, dlatego odpowiedni i odpowiedzialny styl życia w trakcie pierwszego trymestru jest niezwykle istotny. Każdy wypalony papieros, lampka wina, czy środek przeciwbólowy zażyty w tym okresie może nieść ze sobą nieodwracalne konsekwencje.

Leave a Reply

Translate »