, Lęk przed porodem- jak sobie z nim poradzić?, Naturalna PłodnośćLęk przed porodem- jak sobie  z nim poradzić?

Oczekiwania momentu porodu spędzają sen z powiek niejednej z nas – czy będzie tak bardzo bolało, czy sobie poradzę? Stres towarzyszący  temu okresowi jest naturalnym zjawiskiem . Perspektywa pobytu szpitalu oraz częsty brak odpowiedniego podejścia personelu medycznego nie sprzyja zachowaniu spokoju. Dowiedz się, jak radzić sobie z napięciem, które towarzyszy nam w tych ważnych, ale  jednocześnie trudnych chwilach.

Skąd te nerwy?

Stres, który towarzyszy kobiecie przed porodem jest całkowicie zrozumiały. Młoda mama lęka się tego co nieznane i w dużej mierze nieprzewidywalne. Pomimo tego, że  każda kobieta przeżywa poród na swój sposób na forach internetowych dla młodych mam nie brak jest dramatycznych opisów tego momentu, które jeszcze bardziej nasilają napięcie. Czego najczęściej ono dotyczy?

Obawa o dziecko

Jeśli jesteś pod stałą opieką lekarza i regularnie wykonujesz badania nie ma powodu do zmartwień. W czasie porodu zdarzają się czasem jakieś komplikacje, jednak są one rzadkością.  Ponadto badania pokazują, że spadek umieralności okołoporodowej znacznie spada, co jest dużą zasługą badań prenatalnych oraz lepszej opieki zdrowotnej nad przyszłą mamą.

Strach przed bólem

Ból towarzyszący porodowi jest rzeczą naturalną. Warto jednak oswoić się z perspektywą jego doświadczania. Pomocne w tym przypadku może okazać się uczęszczanie do szkoły rodzenia, w której kobieta ma szansę poznać specjalne techniki oddychania, które pozwolą uśmierzyć przykre dolegliwości w czasie porodu.  Nie należy  jednak  sugerować  się mrożącymi krew w żyłach opowieściami innych kobiet, ponieważ poród i to w jaki sposób kobieta go  przeżywa jest rzeczą bardzo indywidualną (zależy m.in. od tego, czy rodzisz po raz pierwszy, czy miewałaś bolesne miesiączki czy akcja porodowa jest stymulowana oksytocyną).

Niemiły personel

Niekiedy rutyna w przyjmowaniu dużej ilości pacjentek oraz konieczność szybkiego działania na oddziale sprawia, że personel medyczny wydaje się być niemiły. W takiej sytuacji warto znaleźć położną, która zapewni odpowiednie wsparcie w tych trudnych chwilach.

Brak znieczulenia

W dzisiejszych czasach dostęp do znieczulenia  jest o wiele łatwiejszy. Jest ono wykonywane bezpłatne i każda kobieta powinna mieć do niego dostęp. Jeśli masz świadomość tego, że możesz go potrzebować w trakcie porodu warto byś skonsultowała się wcześniej z anestezjologiem w placówce, w której planujesz poród.

Nie zdążę na czas do szpitala

Poród dziecka zwykle trwa kilka godzin, zatem ryzyko niedotarcia do szpitala na czas jest bardzo małe. Warto byś jednak przygotowała się do tego momentu odpowiednio wcześniej  i spakowała najpotrzebniejsze rzeczy.

Będę zbyt zmęczona i nie urodzę

Poród bez wątpienia potrafi być fizycznie  i psychicznie wyczerpującym doświadczeniem. Jeśli odczuwasz, że nadszedł ten moment dobrze byś starała się przyspieszyć rozwarcie szyjki macicy, np. poprzez ćwiczenia na piłce czy aktywność w postaci spacerów (pozycja horyzontalna spowalnia akcję porodową). Nie powinnaś jednak się obawiać tego, że zabraknie Ci sił – tuż przed porodem organizm kobiety produkuje dużo adrenaliny – hormonu, który dodaje kobiecie sporej ilości mocy. To dzięki niemu pomimo ogromnego wyczerpania  jest w stanie zebrać w sobie siły i urodzić.

Jak radzić sobie z napięciem przed porodem?

 

Zdobądź wiedzę

Wiele obaw kobiet dotyczących porodu wynika z braku podstawowej wiedzy na temat jego przebiegu, co sprzyja oczekiwaniu przez kobietę najgorszych scenariuszy. Ważne, by uzyskać pełną wiedzą na temat ciąży oraz momentu porodu, a wówczas to co będzie się działo z Twoim ciałem nie będzie aż tak dużym zaskoczeniem.

Wsparcie położnej i bliskich

Świadomość, że przy porodzie będzie ktoś, kto z odpowiednim podejściem i wiedzą medyczną wesprze kobietę w trudnych chwilach jest bardzo pokrzepiająca. Nie bez znaczenia jest też odpowiednie wsparcie ze strony najbliższych osób, w szczególności partnera. Jeśli kobieta czuje taką potrzebę ma prawo do tego, by w czasie porodu była przy niej bliska osoba. W czasie słabszych chwil jej obecność potrafi dodać wiele otuchy.

Pomoc psychologiczna

W niektórych przypadkach lęk związany z porodem nabiera panicznego charakteru i ma swoje medyczne określenie – tokofobia. Może wystąpić u kobiet, które jeszcze nie były w ciąży (i ma nerwicowe podłoże) lub rozwinąć się po wyjątkowo trudnym przeżyciu porodu. W obu tych przypadkach kobieta powinna udać się do specjalisty – najlepiej psychologa, który ma odpowiednie doświadczenie w tego typu przypadkach.

 

 

 

0 komentarzy

Leave a Reply

, Lęk przed porodem- jak sobie z nim poradzić?, Naturalna Płodność
, Lęk przed porodem- jak sobie z nim poradzić?, Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

, Lęk przed porodem- jak sobie z nim poradzić?, Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep !

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »