, Krew pępowinowa. Pobierać czy nie pobierać?, Naturalna PłodnośćKrew pępowinowa. Pobierać czy nie pobierać?

Krew pępowinowa to czyste źródło komórek macierzystych. Wykorzystuje się ją w leczeniu białaczki, niektórych nowotworów, chorób układu immunologicznego, dlatego jej wartość jest niepodważalna. Komórki macierzyste mają zdolność do odnawiania się, co pozwala na regenerację różnych tkanek. Pobiera się ją w trakcie porodu i jest to zabieg nieinwazyjny, bezbolesny, ponieważ za pomocą strzykawki ściąga się ją z łożyska. Zostaje ona wtedy przetransportowana do banku krwi i zamrożona. Uzyskanie w ten sposób komórek jest znacznie prostsze niż podczas pobierania szpiku kostnego, ponieważ wtedy wykonuje się już poważniejszy zabieg w znieczuleniu ogólnym. Ponadto zawierają pewne wartościowe substancje, których nie ma w szpiku kostnym oraz mają znacznie większą siłę regeneracji.

Ostatnie badania pokazują, że komórki macierzyste pozyskiwane z krwi pępowinowej mogą mieć swoje zastosowanie w leczeniu schorzeń hematoonkologicznych, a nawet niektórych chorób neurologicznych. Wykorzystano je w eksperymencie medycznym dotyczącym autyzmu, mózgowego porażenia dziecięcego oraz przepukliny oponowo-rdzeniowej, które dały rokujące wyniki. Oczywiście całkowite wyleczenie jest niemożliwe, jednak widoczna była znaczna poprawa funkcjonowania pacjentów m.in.: zmniejszenie agresji i samoagresji. Obecnie czekamy, kiedy w Polsce będzie zgoda na rozpoczęcie badań klinicznych, które prowadzone są już w Stanach. Dają one obiecujące wyniki w przypadku leczenia chorób autoimmunologicznych, a także w terapii osób po przejściu udaru mózgu.

W Polsce nie ma  publicznych banków krwi pępowinowej i koszt pobierania jej i przechowywania jest bardzo wysoki. Jest to niestety duże utrudnienie, tym bardziej, że komórki macierzyste uzyskiwane w ten sposób znacznie lepiej sprzyjają nie samym dawcom, tylko innym osobom. W szczególności, jeżeli chodzi o białaczkę, lekarze są zdania, że choremu powinno się przeszczepić krew pępowinową innej osoby, a nie własną. Polscy lekarze często korzystają z banków amerykańskich, jednak tak pozyskiwany materiał jest bardzo drogi. Aby ułatwić rodzicom dzieci chorych neurologicznie dostęp do eksperymentalnych terapii powstała Fundacja “Komórki życia, Komórki nadziei”. Jej celem jest zdobywanie środków wyłącznie na pokrycie kosztów terapii, tj. zakup komórek macierzystych i procedurę przeszczepu.

Rola komórek macierzystych rośnie z każdym rokiem, gdyż prowadzi się coraz więcej badań medycznych i potwierdza jej istotę we współczesnych sposobach walki z różnymi poważnymi chorobami i nowotworami. Krew pępowinowa to ich najlepsze źródło i nie powinno się tego lekceważyć, jednak najlepszą drogą do rozpowszechnienia tej  metody powinny być publiczne banki krwi.

TAGI: krew pępowinowa, pobieranie krwi pępowinowej

0 komentarzy

Leave a Reply

, Krew pępowinowa. Pobierać czy nie pobierać?, Naturalna Płodność
, Krew pępowinowa. Pobierać czy nie pobierać?, Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

, Krew pępowinowa. Pobierać czy nie pobierać?, Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep !

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »