, Kiedy powinien wystąpić okres po porodzie?, Naturalna PłodnośćKiedy powinien wystąpić okres po porodzie?

Po porodzie organizm kobiety potrzebuje czasu, by powrócić do równowagi. Nie jest to proces natychmiastowy, biorąc pod uwagę fakt, że przez 9 miesięcy w jej gospodarce hormonalnej miała miejsce niemała rewolucja. Okres połogu to czas, w którym organizm kobiety regeneruje się od ,,wewnątrz’’ i trwa około 4 tygodni. Na pierwszą miesiączkę po porodzie trzeba jednak poczekać trochę dłużej.

Krwawienie po porodzie

W trakcie trwającego kilka tygodni okresu połogu kobieta doświadcza krwawienia z pochwy. Nie jest to jednak krew menstruacyjna, ale tzw. odchody popołogowe. Stanowią one resztki błon śluzowych, wydzielin, śluzu i krwi. Etap wydalania trwa średnio około 4 tygodni i w tym czasie wydzieliny zmieniają swoje zabarwienie. Początkowo jest to krew ze śluzem, następnie zaś brunatne lub żółte upławy. Wraz z końcem wydzielin popołogowych kończy się etap regeneracji wewnątrz organizmu kobiety. Miesiączka pojawia zwykle po kilku do kilkunastu miesięcy po tym czasie.

Miesiączka po porodzie – kiedy jej się spodziewać?

Moment pojawienia się miesiączki po porodzie w dużej mierze uzależniony jest od sposobu karmienia malca.  Kobiety, które karmią piersią najczęściej muszą poczekać na okres trochę dłużej – nawet do ok 20 tygodni. Karmienie w sposób naturalny powoduje, że organizm kobiety produkuje prolaktynę, czyli hormon odpowiedzialny za zahamowanie owulacji (chroniąc w ten sposób kobietę przed kolejną ciążą). Mamy podające dziecku od początku mleko modyfikowane (lub te, które szybko porzuciły naturalny sposób karmienia) mogą spodziewać się okresu zwykle duże wcześniej – ok. 6 do 10 tygodni po porodzie.

Brak miesiączki po porodzie – brak szans na zajście w ciążę?

Z pewnością nie. Fakt, że kobieta po porodzie nie ma miesiączki nie oznacza, że nie może w tym czasie zajść w ciążę. Co prawda w okresie karmienia wyłącznie piersią szansa zajścia w kolejną ciążę nie jest zbyt wysoka, ale nigdy nie można tego całkowicie wykluczyć. W szczególności prawdopodobieństwo zapłodnienia rośnie, gdy kobieta podaje malcowi mleko modyfikowane lub zaczyna rozszerzać jego dietę (w organizmie kobiety dochodzi  wówczas do spadku poziomu prolaktyny, która wcześniej hamowała owulację). Należy również pamiętać, że w wielu przypadkach owulacja pojawia się jeszcze zanim dojdzie do miesiączki, dlatego jej brak nie można uznać za metodę antykoncepcyjną.

TAGI: poród, ciąża, jak zajść w ciążę, miesiączka po porodzie, miesiączka po ciąży

0 komentarzy

Leave a Reply

, Kiedy powinien wystąpić okres po porodzie?, Naturalna Płodność
, Kiedy powinien wystąpić okres po porodzie?, Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

, Kiedy powinien wystąpić okres po porodzie?, Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep !

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »