brzuszekJakich leków nie można zażywać w ciąży

Ciąża to bardzo szczególny czas w życiu każdej kobiety, podczas którego należy zwracać uwagę na wiele rzeczy, w tym przede wszystkim na to co jemy oraz jakie leki spożywamy.

Generalna zasada jest taka, że zażycie każdego leku, jaki zamierzamy przyjąć powinno być poprzedzone dokładnym przestudiowaniem ulotki załączonej do opakowania, a zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem byłaby konsultacja  tej kwestii z lekarzem specjalistą. Pierwszy trymestr jest niezwykle istotny  w trakcie ciąży, ponieważ kształtują się wtedy wszystkie najważniejsze organy dziecka i zażycie przez matkę niektórych leków może nieść ze sobą katastrofalne skutki.

Jakie leki są stanowczo zabronione?

Środki przeciwbólowe są zakazane w szczególności w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Składniki, które zawierają: paracetamol, ibuprofen, aspiryna, naproxen mają bardzo zły wpływ na życie płodu. Kobieta w ciąży powinna zatem uzbroić się mocno w siłę własnej woli. Jeśli ból jest nie do zniesienia musi poradzić się lekarza, który w takich sytuacjach przepisuje najczęściej środki aplikowane w postaci czopków. Kwestią sporną jest zażywanie paracetamolu, ponieważ do tej pory uważano, że nie niesie on ze sobą zagrożenia dla zdrowia i życia dziecka. Najnowsze badania pokazują jednak, że jego przewlekłe przyjmowanie może prowadzić do zaburzeń neuropsychologicznych w późniejszym życiu dziecka. Dostrzega się zależność między stosowaniem paracetamolu, a występowaniem u dzieci nadpobudliwości (ADHD), astmy, a nawet autyzmu.

Kobieta w ciąży powinna wystrzegać się również antybiotyków oraz leków stosowanych powszechnie przy przeziębieniu i jego objawach – kaszlu, kataru.  Za każdym razem należy dokładnie czytać ulotkę dołączoną do opakowania. Wiele leków przeciwkaszlowych, tabletek do ssania na ból gardła, kropli do nosa itp. jest zabronionych w trakcie ciąży.

Należy być również czujnym, kiedy stosujemy rzeczy, które mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, że nie mają związku z ciążą. W tej grupie są różnego rodzaju maście, kremy, suplementy diety, herbaty ziołowe, środki stosowane przeciwko zgadze i wzdęciom itd.

Wszystko co dostaje się do układu pokarmowego kobiety w ciąży jest również wchłaniane przez organizm dziecka, dlatego tak ważna jest uwaga i rozsądek przy stosowaniu różnego rodzaju leków, a także w codziennej diecie.

 

 

 

0 komentarzy

Leave a Reply

, Jakich leków nie można brać w ciąży, Naturalna Płodność
, Jakich leków nie można brać w ciąży, Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

, Jakich leków nie można brać w ciąży, Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep !

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »