Jak można samodzielnie zbadać czy nastąpił przedwczesny wypływ wód płodowych ?

, Jak można samodzielnie zbadać czy nastąpił przedwczesny wypływ wód płodowych ?, Naturalna PłodnośćMartwisz się, że nie rozpoznasz, kiedy odejdą wody płodowe? Boisz się, że pomylisz je z moczem lub inną wydzieliną? Sprawdź, jak rozróżnić przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego od pojawienia się innych płynów.

Wody płodowe jest to tzw. płyn owodniowy, który otacza nienarodzone dziecko w pęcherzu płodowym, zabezpiecza je przed urazami, umożliwia jego prawidłowy rozwój, dostarcza odpowiednich substancji odżywczych i pozwala na swobodne poruszanie się malucha w brzuchu mamy. Odejście wód płodowych oznacza rychle nadciągający poród. Jeśli jednak wystąpi przed 37 tygodniem ciąży, oznacza przedwczesny wypływ wód płodowych i może być niebezpieczny dla zdrowia i życia dziecka. W związku z tym przyszła mama musi umieć rozróżniać wydzieliny wydobywające się z pochwy w trakcie ciąży, a w tym okresie mogą być one różnego rodzaju m.in. mocz związany z wysiłkowym nietrzymaniem moczu podczas ciąży, które jest zmorą wielu przyszłych mam.

Przyczyny przedwczesnego odejścia wód płodowych

Przedwczesne odejście wód płodowych może mieć różne przyczyny. Czasem spowodowane jest infekcją lub stanem zapalnym błon pęcherza płodowego, paleniem papierosów w ciąży, amniopunkcją itd. i może przyczynić się do poronienia. Stąd też jeśli tylko zaobserwujemy u siebie nieuzasadniony wyciek płynu z pochwy przed 37 tygodniem, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem lub udać się do szpitala, ponieważ najprawdopodobniej jest to pęknięcie pęcherza płodowego i w najbliższych godzinach rozpocznie się poród. Nie wpadajmy jednak w panikę! Wydzielina z pochwy u ciężarnej może również oznaczać niekontrolowane popuszczanie moczu, które jest podczas ciąży sprawą zupełnie naturalną, ponieważ powiększona macica napiera na pęcherz. Ponadto hormony, które w tym okresie dominują, powodują rozluźnienie mięśni dna miednicy, tzw. mięśni Kegla i w związku z tym przyszłe mamy często cierpią na wysiłkowe nietrzymanie moczu – przytrafia się podczas nagłych spięć mięśni (kichanie, śmiech, kaszel, podnoszenie ciężkich rzeczy ). Mogą być to także upławy związane z i infekcją bakteryjną lub stanem zapalnym.

Jak rozpoznać wody płodowe?

Przede wszystkim oceniamy ich wygląd i zapach. Mocz ma specyficzny zapach i kolor, który trudno pomylić z czymś innym. Natomiast płyn owodniowy jest najczęściej jasnoróżowy i przypomina wodę z mydlinami. Może również przybierać czasem kolor zielonkawy, bursztynowy albo podbarwiony krwią.  Ponadto najczęściej wypływa nagle i dość gwałtowanie. Najlepszym rozwiązaniem w takich sytuacjach jest zaopatrzenie się w specjalny test na obecność wód płodowych, który można kupić w aptece bez recepty. Jeśli da wynik pozytywny, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Za każdym razem, kiedy będąc w ciąży zaobserwujemy sytuacje, które nas niepokoją, warto skonsultować się z ginekologiem. Rozwieje nasze wątpliwości i będziemy miały pewność, że wszystko z naszym dzieckiem jest w porządku. Przedwczesny wyciek wód płodowych może być oznaką, że coś złego dzieje się w naszym organizmie i spowodować przedwczesny poród, dlatego nigdy go nie lekceważmy.

1 komentarz

  1. Laura

    Niestety nietrzymanie moczu jest częstą dolegliwością w czasie ciąży i trzeba umieć je odróżnić od wypływu wód płodowych…

    Odpowiedz

Leave a Reply

Translate »