pregnant-woman-1910301_640 Grzybica w Ciąży. Przyczyny. Jak jej unikać. Leczenie.

Jesteś w ciąży lub dopiero ją planujesz? Sprawdź, czy nie cierpisz na grzybicę pochwy, która może być niebezpieczna dla Twojego dziecka.

Przyczyny

Powodowana jest najczęściej przez grzyby i drożdżaki z rodzaju Candida albicans. Narażone są na nią panie, które biorą antybiotyki, a w szczególności, gdy trwa to dłuższy okres czasu. Wtedy trzeba pamiętać o konieczności zażywania preparatów ochronnych – probiotyków, najlepiej typowo ginekologicznych, które zapewniają odpowiednie środowisko pochwie – z pałeczkami kwasu mlekowego. Ponadto nieodpowiednia higiena osobista, wysokie temperatury, bielizna z tworzyw sztucznych, obcisłe spodnie, doustna antykoncepcja hormonalna sprzyjają rozwojowi infekcji.

Grzybica pochwy jest niestety także częstą przypadłością dotykającą kobiety w ciąży. Ma to ścisły związek z osłabieniem odporności i przekrwieniem śluzówki w tym wyjątkowym czasie, a także hormonami, w szczególności estrogenem, odpowiedzialnym za zmianę środowiska pochwy z kwaśnego na zasadowe. Wysoki poziom estrogenu powoduje pojawienie się dużej ilości glikogenu w pochwie, przez co stwarza idealne warunki dla rozwoju drożdży i grzybów. Pojawienie się raz grzybicy, może zwiastować jej stałe nawroty, a w takich sytuacjach będzie trudna do wyleczenia, które może trwać  nawet miesiącami.

Objawy

Objawy grzybicy pochwy są nieprzyjemne, w szczególności, gdy dotykają przyszłe mamy, które i tak już dodatkowo borykają się z obniżonym komfortem fizycznym w trakcie ciąży. Ginekolog podczas badania papierkiem lakmusowym bada odczyn pH pochwy i na tej podstawie stwierdza, czy jest to infekcja spowodowana przez grzyby. Testy na stwierdzenie grzybicy można kupić również w aptece bez recepty. Do  jej najczęstszych objawów należą:

-upławy mające serowatą, gęstą, białą konsystencję

-swędzenie

-pieczenie

-dyskomfort podczas stosunków seksualnych

-zaczerwienienie i obrzmienie sromu pochwy

 

Grzybica pochwy a ciąża

Grzybica w ciąży musi być bezwzględnie leczona, gdyż może przyczynić się do pęknięcia pęcherza płodowego i przedwczesnego porodu. Najczęściej polega to na stosowaniu miejscowych środków leczniczych, np. globulek lub maści, które są bezpieczne dla płodu. Jeśli dopiero planujemy zajście w ciążę, warto najpierw wybrać się do ginekologa, który nas zbada i zleci dodatkowe wyniki, np. na posiew z pochwy, dzięki czemu upewnimy się, czy nie mamy żadnej infekcji. Niestety zdarza się, że grzybica zostanie zdiagnozowana w zaawansowanym stadium ciąży i nie zdążymy jej wyleczyć przed porodem. Wtedy istnieje ryzyko, że dziecko, które będzie przeciskało się przez kanał rodny zarazi się drożdżakami i wystąpią u niego pleśniawki. Częstym objawem takiego zakażenia u maluszka są odparzenia pieluszkowe. W takich sytuacjach wykorzystuje się preparaty zawierające nystatynę. Ponadto na grzybicę pochwy narażone są szczególnie kobiety w ciąży, które mają założone pessarium (pierścień zamykający szyjkę macicy) stosowany przy zagrożeniu ciąży oraz problemach z nietrzymaniem moczu. Wtedy profilaktycznie stosuje się żele przeciwgrzybicze.

Leczenie

W trakcie ciąży polega przede wszystkim na miejscowym stosowaniu preparatów przeciwgrzybiczych (globulek, maści, żeli, płukanek). Przy silnych i nawracających infekcjach prawdopodobnie będą potrzebne doustne leki, które w trakcie ciąży muszą być ściśle kontrolowane przez lekarza. Czasem leczenia wymaga także partner seksualny. Istnieją również na rynku szczepionki, w formie tabletek, które polecane są kobietą przy częstych problemach infekcyjnych okolic intymnych.

Profilaktyka

W przypadku grzybicy pochwy istotna jest profilaktyka, w szczególności, gdy jesteśmy w ciąży lub gdy mamy skłonności do infekcji intymnych. Pamiętajmy o:

– stosowaniu ginekologicznych środków probiotycznych z pałeczkami kwasu mlekowego, w szczególności podczas antybiotykoterapii, ciąży i stosowaniu doustnych metod antykoncepcyjnych

-podmywaniu się letnią wodą, najlepiej z szarym mydłem lub specjalistycznymi płynami do higieny okolic intymnych

-unikaniu sauny, basenów

– używaniu bawełnianej bielizny, która pozwoli naszej skórze swobodnie oddychać

-podcieraniu się w kierunku: od przodu do tyłu – aby nie przenosić bakterii w kierunku pochwy

– sprawdzaniu poziomu glukozy we krwi, gdyż cukrzyca sprzyja infekcjom intymnym

0 komentarzy

Leave a Reply

, Grzybica w Ciąży. Przyczyny. Jak jej unikać. Leczenie., Naturalna Płodność
, Grzybica w Ciąży. Przyczyny. Jak jej unikać. Leczenie., Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

, Grzybica w Ciąży. Przyczyny. Jak jej unikać. Leczenie., Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep !

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »