, Czy można chodzić na basen w ciąży? Czy jest to bezpieczne?, Naturalna PłodnośćCzy można chodzić na basen w ciąży? Czy jest to bezpieczne?

Korzystanie z basenu przez kobiety w ciąży jest tematem dość kontrowersyjnym, ponieważ ma wielu swoich zwolenników, jak i przeciwników. Z czym to jest związane?

Nie od dzisiaj wiadomo, że aktywność fizyczna to samo zdrowie i powinno się ją wykonywać jak najczęściej. Dotyczy to także przyszłych mam, które potrzebują ruchu, mającego zbawienny wpływ na umysł, ciało i duszę. W związku z tym wielu specjalistów zaleca przyszłym mamom korzystanie z basenu, ponieważ jest to najmniej urazowa forma sportu i jednocześnie najlepiej relaksująca, odciążająca te partie ciała, które w okresie ciąży mocno dokuczają, a także wzmacniająca ważne przy porodzie mięśnie, np. miednicy. Wpływa pozytywnie również na ogólną kondycję ciała, odpręża je oraz zmniejsza obrzęki, które dokuczają wielu paniom w ciąży. Woda zmniejsza również bóle kręgosłupa, który w szczególności pod koniec ciąży jest bardzo obciążony. Style pływackie polecane w tym okresie to przede wszystkim żabka oraz pływanie na plecach, ponieważ nie wymagają one znacznego wysiłku, a dodatkowo bardzo relaksują. Przyjemną formą aktywności ruchowej w basenie jest także aerobik (aqua-aerobik), który ma w swojej ofercie wiele basenów i parków wodnych. Często spotyka się również takie zajęcia  skierowane przede wszystkim dla kobiet w ciąży. Prowadzą je przeszkoleni instruktorzy, dbający o bezpieczeństwo, relaks i odpowiednią dawkę ruchu dla przyszłych mam. Podczas nich wykonuje się np. przysiady w rozkroku przy brzegu basenu, które wzmacniają miednicę lub inne ćwiczenia szczególnie ważne dla danych partii ciała biorących udział w trakcie porodu. Pływanie także się przydaje, ponieważ wzmacnia mięśnie klatki piersiowej, co wpływa na sprężystość biustu, który po i w trakcie ciąży jest poddawany dużym zmianom. Wzmacniają się również ramiona, które przez kilkanaście miesięcy będą dźwigały rosnącego malucha. Jak widać basen przynosi przyszłym mamom wiele korzyści. Skąd w takim razie głosy, że nie powinno się z niego korzystać w tym okresie ?

Z pewnością można powiedzieć, że basen nie jest odpowiedni dla wszystkich przyszłych mam. W tych przypadkach, gdy ciąża jest zagrożona, istnieje ryzyko przedwczesnego rozwarcia, czy porodu – nie można korzystać z basenu. Te sytuacje są oczywiste. Jednak największy strach dla pań, u których ciąża przebiega prawidłowo może wywoływać ryzyko infekcji, które na basenie wzrasta. Szatnie, prysznice – to miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do zarażenia się różnymi bakteriami. Do najczęstszych zagrożeń czyhających na nasze zdrowie na pływalniach należą: grzybica, chlamydia, rzęsistkowica, zapalenie pęcherza, zaburzenie mikroflory bakteryjnej. Dlatego koniecznie trzeba pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny w takich miejscach m.in. chodzenie w klapkach, branie prysznica przed i po korzystaniu z basenu itd. Jednak  w dzisiejszych czasach baseny coraz lepiej dbają o czystość wody, która jest filtrowana silnymi środkami bakteriobójczymi . W związku z tym, o ile przyszłe mamy powinny rozważyć korzystanie z basenów, to w żadnym wypadku nie należy wchodzić do wód, które nie są na bieżąco monitorowane pod kątem bakterii, w tym jezior, rzek itd.

TAGI: ciąża, basen  w ciąży, jak zajść w ciążę

0 komentarzy

Leave a Reply

, Czy można chodzić na basen w ciąży? Czy jest to bezpieczne?, Naturalna Płodność
, Czy można chodzić na basen w ciąży? Czy jest to bezpieczne?, Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

, Czy można chodzić na basen w ciąży? Czy jest to bezpieczne?, Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep !

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »