Ćwiczyć czy nie ćwiczyć w ciąży? Zalecenia.
Leżący tryb życia, bóle krzyża, ciągłe zmęczenie. Z pewnością nie tak musi wyglądać funkcjonowanie kobiety w ciąży. Obecnie uważa się, że samopoczucie i wygląd kobiety po okresie ciąży w dużej mierze zależne są od trybu życia jaki prowadziła ona w ciągu ostatnich 9 miesięcy. Podejmowanie regularnej aktywności fizycznej w ciąży pozwala wzmocnić mięśnie, stawy i poprawić ogólną kondycję przyszłej mamy.
Ćwiczenia w okresie ciąży mogą przynieść kobiecie wiele dobrego – podnoszą poziom endorfin, pomagają złagodzić dolegliwości bólowe w okolicach krzyża, pozwalają poprawić sylwetkę – poprzez wzmocnienie mięśni pleców, pośladków, brzucha, ud. Ponadto mogą znacznie ułatwić sam moment porodu – silne serce , mięśnie i wytrzymałość okazują się być w tej kwestii niedocenione. W szczególności może odegrać to dużą rolę w przypadku długich i trudnych porodów. Dodatkowo aktywność fizyczna w okresie ciąży znacznie ułatwi proces powrotu do dawnej wagi oraz pozwoli zapobiec gromadzeniu się dodatkowej tkanki tłuszczowej.
Jakie ćwiczenia wybrać?
Ważne jest aby przed podejmowaniem aktywności fizycznej skonsultować się z ginekologiem, który wykluczy ewentualne przeciwności. Nieliczne przeciwskazania do uprawiania sportu istnieją w przypadku kobiet, u których podczas ciąży pojawiły się przedwczesne skurcze, krwawienia z pochwy lub doszło u nich do przyspieszonego pęknięcia worka owodniowego.
Rodzaj aktywność fizycznej w okresie ciąży również odgrywa duże znaczenie. Ważne by nie podejmować nadmiernie wysiłkowych lub wytrzymałościowych ćwiczeń (np. ćwiczeń z dużym obciążeniem, intensywnych biegów długodystansowych). W przypadku jeśli kobieta przed okresem ciąży biegała zazwyczaj nie istnieją przeciwskazania by kontynuowała dalej tę aktywność. Intensywność treningu warto jednak dostosować do etapu ciąży (w ostatnim trymestrze powinny być one zdecydowanie mniej intensywne). Ciężarnym kobietom zaleca się najczęściej spacery, pływanie, rower stacjonarny, aerobik wodny lub pilates. Niewskazane są natomiast ćwiczenia wymagające nierównych ruchów – przysiady, jazda konna, narciarstwo zjazdowe czy wspinaczki wysokogórskie.
TAGI: ciąża, ćwiczenia w ciąży, jak ćwiczyć w ciąży
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi
0 komentarzy