Chcę zajść w ciążę – jak obliczyć owulację

Chcę zajść w ciążę - jak obliczyć owulację

Chcę zajść w ciążę – jak obliczyć owulację

Ciąża jest możliwa wyłącznie po zapłodnieniu, czyli gdy plemnik spotka się z komórką jajową – kluczem jest odpowiedni czas. Najlepszym okresem jest dzień owulacji. Jednak plemniki mogą pozostać żywe w organizmie nawet do pięciu dni, co poszerza okno, w którym może dojść do zapłodnienia. Nauczenie się przewidywania swojej owulacji pozwoli lepiej wyczuć, kiedy są najbardziej płodne dni.

Czym są i ile trwają dni płodne?

Dni płodne, kiedy kobieta może zajść w ciążę, w cyklu menstruacyjnym są dość stałe. Jednak mogą zależeć od indywidualnych predyspozycji kobiety.

Okres płodny rozpoczyna się około 3-5 dni przed owulacją, ponieważ tyle plemniki mogą przetrwać w organizmie. Później następuje najbardziej płodny moment, czyli jajeczkowanie, gdy jeden z jajników uwalnia komórkę jajową. Gameta żyje maksymalnie 24 godziny. Później obumiera i zajście w ciążę w danym cyklu staje się niemożliwe.

Podsumowując, do dni płodnych zalicza się około 7 dni w cyklu menstruacyjnym – 3-5 dni przed owulacją, dzień jajeczkowania i dzień po nim.

Jak sprawdzić, czy mam dni płodne?

Aby określić swoje najbardziej płodne dni w cyklu menstruacyjnym, musisz wiedzieć, kiedy będziesz mieć owulację. Obliczenia najczęściej bazują na monitorowaniu symptomów z ciała. Podstawowe metody to obserwacja śluzu szyjkowego, pomiary podstawowej temperatury ciała, sporządzanie wykresów cyklu, kalendarz owulacji, korzystanie z monitorów czy kalkulatorów cyklu.

Te same hormony, które kontrolują cykl menstruacyjny, wpływają również na śluz wytwarzany przez szyjkę macicy. Konsystencja i jakość wydzieliny zmieniają się w zależności od fazy cyklu. Gdy jajniki przygotowują się do uwolnienia komórki jajowej, szyjka macicy wytwarza więcej śluzu. Kilka dni przed owulacją wydzielina może być lepka, mętna i biaława. Następnie, tuż przed owulacją, śluz staje się elastyczny, wodnisty i przejrzysty, co ma ułatwiać transport plemników do komórki jajowej.

Kiedy kobieta ma dni płodne, następuje wzrost jej spoczynkowej (podstawowej) temperatury ciała w porównaniu z innymi dniami cyklu miesiączkowego. Wzrost jest niewielki (około 0,5 stopnia Celsjusza), dlatego warto go regularnie monitorować. Podstawowa temperatura ciała (PTC) jest mierzona rano tuż po przebudzeniu, przed wstaniem z łóżka i każdą formą aktywności. Pomiaru należy dokonywać o stałej porze, regularnie, w tym samym miejscu. Jeśli kobieta wstanie z łóżka przed wykonaniem pomiarów, odczyt temperatury będzie nieprawidłowy. Zaleca się, żeby śledzić temperaturę przez co najmniej trzy miesiące przed użyciem tej metody do planowania powiększenia rodziny. Warto skorzystać ze specjalnego urządzenia, jakim jest komputer cyklu cyclotest myWay lub monitor cyklu cyclotest mySense, który pozwala na skuteczne oszacowanie okresu płodnego, a dzięki automatycznemu przesyłaniu danych do specjalnej aplikacji na smartfonwszystkie dane są zawsze pod ręką.

Można również monitorować położenie szyjki macicy, które jest zmienne w poszczególnych fazach cyklu miesiączkowego. Procedurę warto wykonać w spokojnym miejscu z zachowaniem higieny. Pomiaru dokonuje się, wkładając palca do pochwy. Podczas dni płodnych szyjka jest delikatnie uniesiona, rozwarta, miękka i wilgotna.

Przy śledzeniu cyklu menstruacyjnego można również korzystać z testów owulacyjnych. Dostępne na rynku testery owulacyjne jak Tester Afrodyta czy monitor płodności Afrodyta Smart pozwalają określić występowanie dni płodnych w zaledwie 5 minut. Wystarczy w odpowiednim miejscu nanieść próbkę śliny, a ten monitor płodności poinformuje Cię, w której fazie cyklu się znajdujesz.

Jak dokładnie określić dzień owulacji?

W wielu przypadkach samodzielne i dokładne określenie owulacji jest niemożliwe. Dzieje się tak, ponieważ niektóre cykle są nieregularne.

Najdokładniejszą metodą jest badanie ginekologiczne np. przy pomocy USG oraz testów hormonalnych. Badanie USG może potwierdzić wzrost pęcherzyka Graafa i właściwości endometrium oraz ciałka żółtego, które oznaczają owulację.  Co więcej, podczas fazy folikularnej lekarze często mierzą poziom hormonu folikulotropowego (FSH), hormonu luteinizującego (LH) i estrogenu. W połowie fazy lutealnej sprawdzany jest również poziom progesteronu.

Jeśli USG wykryje w pełni rozwinięte ciałko żółte, a testy hormonalne stwierdzą, że wystąpił szczyt progesteronu, jest to potwierdzenie pełnej owulacji. Jeśli jeden lub oba czynniki nie zostaną potwierdzone – dany cykl jest bezowulacyjnym.

Przeczytaj także:

Komputer cyklu do wyznaczania owulacji. Skuteczność ponad 99%. Planner urodzin.

Tester owulacyjny ze śliny do wyznaczania dni płodnych. Skuteczność działania 98% potwierdzona badaniami klinicznymi.

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja na smartfon. Wyrób medyczny.

 

Translate »