Zagrożenia w okresie połogu. Na co zwracać uwagę i kiedy należy się zwrócić do lekarza.
Połóg to czas po porodzie, kiedy organizm kobiety w sposób naturalny się oczyszcza. Wiele objawów, które towarzyszą temu okresowi jest naturalnych, np. bolesność brzucha, wydzielina pochwowa, bolesność krocza. Objawy te zwykle ustępują po upływie około 6 tygodni. Jednak niekiedy pozostają z kobietą na dłużej lub dodatkowo towarzyszy im gorączka. To pierwsze sygnały mówiące o tym, że lepiej udać się do lekarza.
- Cuchnący zapach odchodów popołogowych.
Odchody popołogowe mają przeważnie fizjologiczny zapach, w pierwszych kilku dniach po porodzie mogą mieć nieco słodkawą woń w wyniku zawartości krwi. Kiedy jednak odchody wydzielają cuchnący zapach nie należy tego bagatelizować Może to świadczyć o rozwijającej się infekcji grzybicznej. Przy poważniejszych zakażeniach często występują też cuchnące odchody ropne. W takich sytuacjach niezwłocznie należy udać się do lekarza, w szczególności, gdy opisanym objawom towarzyszy wysoka gorączka.
- Krwawienie po porodzie i skrzepy poporodowe.
Jeśli krwiste odchody utrzymują się przez dłuższy okres czasu może to świadczyć o nieprawidłowym obkurczaniu się mięśnia macicy. Może to być również objaw występującego urazu okołoporodowego szyjki macicy, pochwy lub tkanek miękkich krocza. Krwawienie po porodzie może także wskazywać na występowaniu resztek łożyska. W takim wypadku konieczna jest wizyta u lekarza w celu wykonania specjalistycznych badań.
- Zatrzymanie odchodów
W niektórych przypadkach dochodzi do zatrzymania odchodów połogowych. Pojawia się wtedy ich znikoma ilość, najczęściej o przykrym zapachu. Dzieje się to na skutek zablokowania wewnętrznego ujścia szyjki macicy skrzepami lub częściami łożyska. Taka przypadłość często występuje w przypadku tyłozgięcia macicy lub wypełnionych jelitach. Może to zagrażać zdrowiu kobiety, ponieważ brak możliwości odpływu odchodów może spowodować zakażenie wewnątrzmaciczne, któremu często towarzyszy wysoka gorączka.
- Gorączka w okresie połogu.
Gorączka to naturalny objaw w pierwszych kilku godzinach po porodzie. Temperatura może być wówczas podwyższona z powodu zmęczenia lub odwodnienia. Jednak utrzymująca się gorączka (powyżej 37,6 stopni) przez dłuższy okres czasu świadczy o jakimś stanie zapalnym organizmu. Często wzrost temperatury wynika z zastoju pokarmu w piersiach. Jeśli po opróżnieniu piersi temperatura spada nie stanowi to zagrożenia. Jednak gdy gorączka utrzymuje lub dodatkowo występuje obrzęk piersi może to być oznaka ropnia gruczołu piersiowej.
- Krwiak krocza.
Krwiaki i zasinienie w obrębie krocza tuż po porodzie to naturalny objaw . Powstają w wyniku nagromadzenia się krwi z naczyń włosowatych, które znajdują się pod skórą. Im szybszy poród i im większy nacisk główki dziecka na krocze tym zasinienia są większe. Gdy nie dochodzi do powikłań, krwiak najczęściej wchłania się po kilku dniach. Czasami jednak może dojść do powikłań, np. zropnienia krwiaka, co najczęściej wymaga interwencji chirurgicznej.
- Bolesność piersi w trakcie karmienia
W pierwszych kilku dobach piersi kobiety są duże, napełnione mlekiem, co świadczy o prawidłowej laktacji. W przypadku jeśli jedna z piersi jest czerwona, bolesna i twardsza a kobieta wyczuwa wyraźny guzek to oznaka, że mogło dojść do zatkania przewodu mlecznego. Konieczne jest wtedy podanie antybiotykoterapii .
TAGI: poród, połóg, popołogowy
FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi
0 komentarzy