, Macica jednorożna. Czy to wada? Na czym polega?, Naturalna PłodnośćMacica jednorożna. Czy to wada? Na czym polega?

Prawidłowo zbudowana macica kształtem przypomina spłaszczoną gruszkę. Posiada dwa ujścia, łączące ją z jajowodami. W rzadkich przypadkach zdarza się, że zamiast dwóch ujść w jej obrębie znajduje się tylko jedno – wtedy mówimy o tzw. macicy jednorożnej.

Występowanie w obrębie macicy tylko jednego ujścia przy braku lub niedostatecznie wykształconym drugim ujściem uznawane jest za bardzo rzadką wadę genetyczną, która utrudnia zarówno poczęcie, donoszenie ciąży jak i urodzenie dziecka.

Jednorożność macicy- przyczyny i rozpoznanie

Jednorożność macicy to wada wrodzona, która powstaje w okresie płodowym w wyniku niewłaściwego rozwoju przewodów Mullera, czyli struktur z których kształtują się jajowody, macica, górna część pochwy, a u chłopców – przyczepek jądra i łagiewka sterczowa. W niektórych przypadkach powstaje też  tzw. róg szczątkowy, który ma najczęściej postać guza z endometrium. Ten obszar śluzówki podlega cyklowi menstruacyjnemu, co może stanowić zagrożenia dla zdrowia kobiety ze względu na gromadzące się wokół niego tkanki i krew, które nie znajdują ujścia. Powstały guz może wywoływać dolegliwości bólowe i być jednym z objawów istnienia macicy jednorożnej.

W wielu przypadkach jednorożność macicy nie wywołuje jednak większych dolegliwości i bywa wykrywana przypadkiem – np. w czasie operacji ginekologicznych. Badanie ultrasongraficzne rzadko pozwala wykryć to schorzenie. Wykrycie jednorożności macicy jest możliwe jedynie dzięki badaniom USG w trójwymiarze, histeroskopii lub rezonansowi magnetycznemu. Jednorożność macicy najczęściej wykrywa się dopiero po nieudanych próbach zajścia w ciążę lub poronieniach.

Problemy z zajściem w ciążę

Kobiety z macicą jednorożną najczęściej mają problemy z zajściem w ciążę, co wynika z nieprawidłowości w budowie narządów płciowych. Posiadanie tylko jednego jajowodu znacznie zmniejsza szansę na dotarcie komórki jajowej, która może być zapłodniona. Ponadto w wielu przypadkach jednorożność macicy przyczynia się do nieprawidłowego zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej. W taki sposób powstaje ciąża ektopowa, która może zagrażać życiu kobiety – wywołać krwotok lub spowodować wydalenie zarodka. Samo utrzymanie ciąży u kobiety z jednorożną macicą jest często niemożliwe i kończy się poronieniem – zazwyczaj w pierwszych trzech tygodniach od zapłodnienia. W wielu przypadkach kobieta nawet nie jest świadoma ciąży i pojawiające się krwawienie rozpoznaje jako miesiączkę.

Leczenie jednorożności macicy

Jednorożność macicy wymaga leczenia w przypadku kobiet, które mają problemy z zajściem w ciążę lub każda ciąża kończy się poronieniem. W tym celu wykonuje się specjalistyczną operację w celu skorygowania wady. Jest ona wykonywana najczęściej laparoskopowo, zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym .

TAGI: macica, narządy płciowe, zajść w ciążę, problemy z zajściem w ciążę, jak zajść w ciążę

 

 

0 komentarzy

Leave a Reply

, Macica jednorożna. Czy to wada? Na czym polega?, Naturalna Płodność
, Macica jednorożna. Czy to wada? Na czym polega?, Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

, Macica jednorożna. Czy to wada? Na czym polega?, Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep !

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »