adult-18604_640Jakie suplementy diety można spożywać w ciąży

Ciąża to niezwykły czas w życiu kobiety i planując dziecko warto się do niego dobrze przygotować. Przede wszystkim najbliższe miesiące muszą być spod złotej gwiazdy zdrowego stylu życia i dbania o siebie na każdej płaszczyźnie. Odpowiednia dieta, całkowite porzucenie używek i specjalna suplementacja pozwolą na uniknięcie niektórych przykrych i nieprzewidzianych sytuacji. Na wiele z nich nie mamy niestety wpływu, ale dobrze jest zrobić wszystko co w naszej mocy, aby organizm był zwarty i gotowy na poczęcie dziecka i stworzył mu jak najlepsze warunki życiowe i mieszkaniowe przez najbliższych 9 miesięcy.

Czas, który warto przeznaczyć na planowanie zajścia w ciążę i odpowiednie przygotowania to ok. 3 miesiące.  Jest to optymalny okres pozwalający na wykonanie wszystkich podstawowych badań, pożegnanie się z papierosami i alkoholem oraz rozpoczęcie suplementacji.

W przypadku przyjmowania suplementów diety najważniejszy dla przyszłej matki i dziecka jest kwas foliowy, który zapobiega poważnym wadom układu nerwowego u noworodka. Jego niedobór może skutkować m.in. rozszczepem kręgosłupa, wodogłowiem, czy problemami z donoszeniem ciąży. Powinno się go zacząć zażywać na ok. 3 miesiące przed planowaną ciążą, a także przez cały okres jej trwania w dawce 400 mikrogramów. Kwas foliowy jest wypłukiwany przez picie alkoholu dlatego należy odstawić wysokoprocentowe napoje.

Planując ciążę warto także przyjmować witaminę E, ponieważ jej niskie stężenie ma związek z niską masą urodzeniową dziecka, a także zwiększa ryzyko poronienia i wystąpienia wad wrodzonych.  W tym okresie należy również zadbać o odpowiednią suplementację witaminy D, która ma związek z budową kośćca. Można przyjmować ją w postaci suplementów, a także poprzez ekspozycję na słońce lub dietę bogatą w nabiał, jaja oraz ryby. Dodatkowo warto pamiętać o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości kwasów omega- 3, ponieważ wpływają one dobroczynnie na układ nerwowy, immunologiczny oraz oczy dziecka. Zawierają go ryby morskie, owoce morza, olej lniany tłoczony na zimno, a także specjalne suplementy diety.

Wszystkie te witaminy i mikroelementy są bardzo ważne w kwestii zdrowia dziecka, dlatego zaleca się  planować ciążę i być do niej przygotowanym jak najlepiej się da.

 

2 komentarze

  1. Wiera

    ja właśnie zaczęłam kurację z pregna plus. lekarz mi zapisał, z uwagi na niedobory właśnie kilku witamin, no a poza tym ta pregna ma też ważny dla przyszłej mamy i dziecka kwas foliowy czy kwasy dha :)))

    Odpowiedz
  2. Dominika

    U mnie na początku ciąży pojawiły się problemy hormonalne i brałam przez to potem ovarin. dobrze się sprawdził, wyniki były w normie.

    Odpowiedz

Leave a Reply

, Jakie suplementy diety można spożywać w ciąży, Naturalna Płodność
, Jakie suplementy diety można spożywać w ciąży, Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

, Jakie suplementy diety można spożywać w ciąży, Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep !

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »