, Jakie badania należy wykonać przed zajściem w ciążę?, Naturalna PłodnośćJakie badania należy wykonać przed zajściem w ciążę?

Planujesz powiększyć rodzinę i zastanawiasz się, jakie badania powinnaś wcześniej wykonać? Sprawdź, w kierunku jakich chorób musisz się przebadać, aby zapewnić najlepszy i najzdrowszy start swojemu dziecku.

Odpowiedzialne rodzicielstwo powinno rozpocząć się, nim jeszcze maluch pojawi się w brzuchu mamy. Polega ono na odpowiednich przygotowaniach do ciąży, w tym w szczególności poprawy stylu życia, a także przeprowadzeniu badań, które dadzą pewność, że Twojemu dziecku nic nie będzie zagrażało. Chodzi tu przede wszystkim o przebadanie się na obecność chorób zakaźnych, które są niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Wykrycie ich jeszcze przed ciążą, umożliwia szybkie wyleczenie, dzięki czemu nie będą stanowiły zagrożenia dla malucha. Kobieta może wtedy przyjmować różnego rodzaju leki, które pomogą zwalczyć ewentualną chorobę. W przypadku, gdy dojdzie już do zapłodnienia, a przyszła mama dowie się dopiero, że jest zarażona jakąś chorobą zakaźną sprawa jest dużo bardziej skomplikowana. Kobieta, będąc w ciąży nie może przyjmować większości leków, ponieważ istnieje ryzyko, że dostaną się one również do organizmu dziecka.

Badania na obecność jakich chorób zakaźnych powinna wykonać przyszła mama?

Toksoplazmoza – jest to bardzo niebezpieczna choroba dla płodu. Można się nią zarazić poprzez kontakt z psem, kotem, czy jedzeniem surowego mięsa lub zanieczyszczonych owoców. Dlatego też tak szczególną uwagę zwraca się na higienę osobistą w przypadku kobiet spodziewających się dziecka. Test na jej obecność robi się w trakcie ciąży kilka razy. Toksoplazmowa to choroba pasożytnicza i sama w sobie nie jest niebezpieczna dla kobiety, jednak dla płodu już tak. Przebiega zazwyczaj bezobjawowo, dlatego jedyną drogą jej wykrycia jest zrobienie testu na obecność przeciwciał IgG. Dziecku najbardziej zagraża świeża infekcja, w związku z tym panie, które planują powiększenie rodziny, u których wykryje się toksoplazmozę, będą musiały chwilowo wstrzymać się z decyzją o dziecku.

Różyczka – choruje się na nią najczęściej w wieku dziecięcym i wtedy też przechodzi się tę chorobę najłagodniej. Pamiętamy, jak mama zaprowadzała nas do chorej koleżanki, czy kolegi, żebyśmy mogły się zarazić i mieć ją już „z głowy”. Niestety nie każda z nas „odhaczyła” tę chorobę w dzieciństwie, co stwarza ryzyko, że możemy jeszcze na nią zachorować. Szczególne niebezpieczeństwo istnieje, gdy mamy w domu małe dzieci, które mogą przynieść tę chorobę ze szkoły, czy przedszkola i nas zarazić, w momencie, gdy np. spodziewamy się kolejnego malucha. Choroba ta dla dziecka, czy dojrzałego człowieka nie jest w zasadzie niebezpieczna, ale w przypadku płodu stwarza wysokie ryzyko poronienia, czy bardzo poważnych wad i upośledzeń. Przed planowaną ciążą należy zrobić test na poziom przeciwciał przeciwko temu wirusowi, a w przypadku, gdy nigdy nie chorowało się na różyczkę – bezwzględnie na nią zaszczepić.

Cytomegalia – przenosi się drogą kropelkową i często nie daje żadnych charakterystycznych objawów, dlatego należy zrobić test na obecność wirusa. Gdy kobieta zarazi się nią przed zajściem w ciążę, istnieje małe prawdopodobieństwo, że wirus przejdzie na płód, ponieważ organizm zdąży wyprodukować przeciwciała, nim dojdzie do zapłodnienia. Problem pojawia się w momencie, gdy dojdzie do zakażenia podczas ciąży. Wtedy prawdopodobnie choroba przejdzie na dziecko i będzie trzeba podawać mu leki przeciwwirusowe. Cytomegalia jest najbardziej niebezpieczna na początku ciąży i może powodować: małogłowie, porażenie mózgowe, małopłytkowość, zapalenie wątroby itd.

WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) – inaczej nazywane żółtaczką wszczepienną, będącą jedną z bardziej poważnych chorób zakaźnych, którą bardzo łatwo się zarazić. Wywoływana jest przez wirus HBV poprzez kontakt z zarażoną krwią lub kontakt płciowy. Aby wykryć żółtaczkę oznacza się stężenie antygenu HBs w surowicy. Gdy chorobę wykryje się odpowiednio wcześnie, będzie szansa na uchronienie noworodka przed zarażeniem. W przypadku, gdy badanie nie potwierdzi u nas WZW B, należy się na nie jak najszybciej zaszczepić, dlatego tak istotne jest zrobienie testu jeszcze przed zajściem w ciążę.

HIV – o tym wirusie słyszał każdy, ale rzadko kiedy zdajemy sobie sprawę, ile razu w ciągu życia byliśmy w sytuacjach, w których mogło dojść do zakażenia. Zarażenie się wirusem to nie tylko używanie wspólnych strzykawek, czy niepewne kontakty seksualne. Jesteśmy na niego narażeni także podczas zabiegów stomatologicznych, kosmetycznych, czy w salonach tatuażu. W momencie, gdy wirus zostanie wykryty przed narodzinami dziecka istnieje bardzo duża szansa na to, by uchronić dziecko przed zakażeniem, dlatego warto wykonać wcześniejsze badania.

0 komentarzy

Leave a Reply

, Jakie badania należy wykonać przed zajściem w ciążę?, Naturalna Płodność
, Jakie badania należy wykonać przed zajściem w ciążę?, Naturalna Płodność

FemiGlove – Specjalna Rękawica do Samodzielnego Badania Piersi

, Jakie badania należy wykonać przed zajściem w ciążę?, Naturalna Płodność

Odwiedź nasz Sklep !

Masz problemy Zajść w Ciążę ? Szukasz Skutecznej i Bezpiecznej Antykoncepcji?

marker20 (3)Szybkie i Łatwe Zakupy w 24 h

Icon made by Freepik from www.flaticon.com
Translate »