Jak ustalić datę poczęcia dziecka?

Jak ustalić datę poczęcia dziecka?

Jak ustalić datę poczęcia dziecka?

Odpowiedź na pytanie „Kiedy dokładnie zaszłam w ciążę” jest trudna i wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, jak obliczyć datę poczęcia. Jest to szczególnie kłopotliwe, gdy ciężarna ma nieregularne miesiączki. Na szczęście istnieją dwa sprawdzone sposoby.

Jak ustalić datę poczęcia dziecka — wykonanie obliczeń

Jeśli matka ma regularne miesiączki i zna pierwszy dzień ostatniej menstruacji, nie powinna mieć problemu z obliczeniem wieku ciąży. Warto wówczas posiłkować się regułą Naegelego, według której ciąża trwa 280 dni, które liczy się od momentu pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Następnie od rozpoczęcia ostatniego okresu należy odjąć 3 miesiące oraz dodać rok i 7 dni. Wówczas można uzyskać przybliżony termin porodu dziecka.

W przypadku kobiety z regularnym okresem poczęcie następuje zwykle około 11-21 dni po pierwszym dniu ostatniej miesiączki. Niemniej trudno jest określić dokładną datę zapłodnienia. W niektórych przypadkach można skorzystać z internetowych kalkulatorów, jednak ta metoda się nie sprawdzi przy nieregularnych cyklach menstruacyjnych.

Jak ustalić datę poczęcia dziecka — badanie lekarskie

Bardziej sprawdzonym sposobem na poznanie dokładniejszej daty poczęcia jest udanie się na wizytę lekarską. Specjalista może określić zaawansowanie ciąży podczas wczesnego badania ultrasonograficznego. Najlepszy czas na oszacowanie wieku ciąży za pomocą USG to pierwszy trymestr. Wraz z zaawansowaniem ciąży pomiar staje się mniej dokładny.

Podczas konsultacji u specjalisty warto również podzielić się odczuwanymi objawami czy zaobserwowanymi kamieniami milowymi ciąży. Przykładowo pierwsze bicie serca dziecka najczęściej można usłyszeć około 9.-10. tygodnia, a pierwszy ruch płodu jest dostrzegalny około 18.-22. tygodnia. Co więcej, istotnych informacji, które pomogą ustalić datę porodu, dostarcza badanie fizykalne. Wówczas lekarz może zmierzyć rozmiar macicy, a także wymiary miednicy. Te dane są pomocne przy ustalaniu terminu porodu.

Przeczytaj także:

Komputer cyklu do wyznaczania owulacji. Skuteczność ponad 99%. Planner urodzin.

Tester owulacyjny ze śliny do wyznaczania dni płodnych. Skuteczność działania 98% potwierdzona badaniami klinicznymi.

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja na smartfon. Wyrób medyczny.

 

Translate »