Narodziny dziecka to jeden z ważniejszych momentów z w życiu każdej pary. W idealnej sytuacji jest to świadoma decyzja obojga partnerów. Bywa jednak tak, że tylko jedna z osób pragnie dziecka. Najczęściej decyzję tę opóźniają panowie. Skąd się bierze niechęć do posiadania potomstwa i w jaki sposób przekonać mężczyznę do powiększenia rodziny?
Dlaczego mężczyźni unikają tematu ciąży?
Przyjmuje się, że kobiety mają wrodzony instynkt posiadania i opieki nad potomstwem oraz zasadniczo szybciej dojrzewają do tej decyzji. Najczęściej kobiety decydują się na dziecko między 20 a 30 rokiem życia. U mężczyzn decyzja ta niekiedy bywa odroczona w czasie. Przyczyn może być wiele, np.: poczucie braku stabilizacji finansowej, perspektywa ograniczenia życia zawodowego i towarzyskiego, obawy przed utratą ,,czasu dla siebie” w związku lub niesprawdzenia się w roli ojca.
Kluczem jest rozmowa
Ważnym elementem wzajemnych ,,negocjacji” w tym temacie jest wspólna rozmowa, w czasie której kobieta może zadeklarować swoje pragnienia, a mężczyzna obawy dotyczące posiadania dziecka. Wspólna analiza obaw i pragnień może niekiedy doprowadzić partnerów do konstruktywnych wniosków, np. ,,pragniemy dziecka, ale do końca roku powinniśmy ustabilizować naszą sytuację finansową”. Werbalizacja obaw partnera to ważny element budowania opartej na zaufaniu relacji. Poza tym podejście to niweluje wszelkie niedomówienia w tej kwestii. Niechęć partnera do potomstwa może niekiedy budzić w kobiecie poczucie niepewności co do stabilności związku i zamiarów partnera. Spokojna i rzeczowa rozmowa niesie ze sobą oczyszczający wpływ na obojga. Nawet jeśli w danym momencie partner nie czuje się gotowy na dziecko, spokojna rozmowa daje podstawy do tego, by wrócić do tematu w przyszłości. Czasami decyzja o byciu ojcem wymaga od mężczyzny trochę czasu, kobieta nie powinna wywierać na partnerze presji. W zamian może stosować rzeczowe i ,,miękkie’’ argumenty.
W jaki sposób przekonać partnera do dziecka?
Bardzo ważne jest, by stosować argumenty, które będą miały rzeczowe uzasadnienie.
– Zaznacz, że jesteś w pełni gotowa na posiadanie dziecka, a twój zegar biologiczny wskazuje właśnie optymalną do tego godzinę.
– Podkreśl, że starania o dziecko wymagają niekiedy trochę czasu i cierpliwości, a więc od momentu podjęcia decyzji o dziecku rzeczywista jego obecność w życiu obojga może sporo odroczyć się w czasie.
– Jeśli niechęć do posiadania potomstwa wynika z obaw o wydolność finansową partnera możesz przypomnieć, że obecnie istnieją dodatkowe zasiłki pieniężne w przypadku narodzin dziecka. Poza tym jeśli wcześniej miałaś stałą pracę, będziesz otrzymywała wynagrodzenie, przebywając na urlopie macierzyńskim. Obecność dziecka nie powinna więc drastycznie pogorszyć waszej sytuacji finansowej.
– Jeśli wiesz, że wasi rodzice są chętni do pomocy w przypadku pojawienia się wnuka, możesz do tego odwołać się w rozmowie z partnerem. Świadomość, że jest ktoś kto pomoże w opiece nad potomstwem bywa bardzo budująca.
– Rozmawiaj w sposób spokojny, nie naciskaj, nie krytykuj, nie porównuj go do innych mężczyzn, którzy są w podobnym wieku i mają już dzieci. Staraj się raczej podbudować swojego partnera, np. słowami: ,,Wiem, że byłbyś świetnym ojcem”.