Obecnie na rynku możemy znaleźć zarówno płytkowe, strumieniowe jak i paskowe testy ciążowe do domowego użytku. Wynik testu ujawnia się w postaci symbolu lub napisu, na podstawie którego określić możemy czy właśnie spodziewamy się dziecka. Wyznacznikiem ciąży jest obecność gonadotropiny kosmówkowej w moczu lub krwi- czyli hormonu wydzielanego przez zapłodnioną komórkę jajową a także łożysko. Wiarygodność testów ciążowych jest bardzo wysoka, lecz zdarzają się wyjątki od reguły.
Wiarygodność testów ciążowych
Mimo wysokiej wiarygodności testów ciążowych na poziomie 95-99%, pozytywny wynik wcale nie musi oznaczać, że kobieta właśnie spodziewa się dziecka. Rozwój ciąży ostatecznie potwierdzić może badanie stężenia β-hCG we krwi pacjentki, które w przybliżeniu określa również wiek zarodka a także ginekolog wykonując USG przez powłoki brzuszne.
Pozytywny wynik testu a brak ciąży
Pozytywny wynik testu ciążowego przy jednoczesnym braku zarodka w organizmie kobiety zdarza się bardzo rzadko. To dość niespotykane zjawisko spowodowane może być kilkoma wybiórczymi czynnikami. Do pierwszego z nich należy rozwijający się stan chorobowy. Niektóre nowotwory jajnika odpowiadają za wydzielenie się gonadotropiny kosmówkowej w obrębie organizmu, przez co pacjentka może mylnie pomyśleć, że jest w ciąży.
Kolejnym czynnikiem za sprawą którego uzyskać możemy pozytywny wynik na teście ciążowym to przyjmowane leki w celu leczenia niepłodności. Preparaty te w swym składzie zawierać mogą β-hCG, co mylnie wpływa na interpretację wyniku. Dwie kreski na teście zdarzają się również, gdy w nieodległym czasie doszło do porodu, poronienia lub przerwania ciąży.
Warto wiedzieć, że pozytywny wynik ukaże się także w niektórych przypadkach wystąpienia ciąży pozamacicznej, jako, że jest to patologicznie ulokowany, lecz rozwijający się zarodek. Szansa na to wynosi około 50%.
Przeczytaj także: