Czy po aborcji lub poronieniu można zajść w kolejną ciążę?

Czy po aborcji lub poronieniu można zajść w kolejną ciążę?

Czy po aborcji lub poronieniu można zajść w kolejną ciążę?

Wiele kobiet nie ma problemów z zajściem w ciążę po aborcji czy poronieniu, a procedura na ogół nie wpływa na zdrowie przyszłej ciąży ani płodu. Jednak to normalne, że masz obawy, a jeśli zdecydowałaś się przerwać ciążę z powodów medycznych,  możesz się zastanawiać, jak długo trzeba czekać, zanim możesz próbować ponownie.

Czy po aborcji można zajść w kolejną ciążę?

Ogólnie rzecz biorąc, aborcja nie wpływa na płodność ani nie zwiększa ryzyka innych problemów zdrowotnych u kobiety.

Kobieta zwykle odzyskuje okres w ciągu czterech do sześciu tygodni od przerwania ciąży. Jednak możliwe jest zajście w ciążę nawet wcześniej. To sprawia, że ​​kluczowe znaczenie ma stosowanie niezawodnej formy  kontroli urodzeń, jeśli nie chcesz od razu ponownie począć.

Jeśli przerwałaś ciążę z powodu komplikacji lub problemu medycznego, być może myślisz o ponownej próbie poczęcia dość szybko. Po utracie ciąży kobieta jest na ogół fizycznie zdolna do ponownego zajścia w ciążę po wznowieniu miesiączki (chociaż znowu możliwe jest zajście w ciążę przed powrotem miesiączki).

Możesz jednak potrzebować więcej czasu, aby poczuć się emocjonalnie gotową. Dobrym pomysłem jest poświęcenie czasu na pełne opłakanie i przetworzenie straty przed ponowną próbą zajścia w ciążę.

Warto podjąć kroki, aby mieć jak najzdrowszą ciążę. Warto porozmawiać z lekarzem, aby rozwiązać wszelkie problemy, które możesz kontrolować, które mogą pomóc ci i twojemu dziecku zachować zdrowie. Obejmuje to zarządzanie wszelkimi podstawowymi problemami zdrowotnymi, takimi jak cukrzyca, choroby przenoszone drogą płciową, wysokie ciśnienie krwi lub choroby tarczycy.

Czy po poronieniu można zajść w kolejną ciążę?

Jeśli chodzi o uprawianie seksu, najlepiej poczekać, aż wszystkie objawy poronienia, takie jak ból lub krwawienie, ustąpią, ponieważ istnieje ryzyko infekcji. Lekarze mogą zalecić co najmniej odczekanie jednego cyklu menstruacyjnego przed rozpoczęciem starań o kolejne dziecko. Dzieje się tak dlatego, że pierwszy cykl miesiączkowy po poronieniu jest często znacznie dłuższy lub krótszy niż zwykle. Jeśli zajdziesz w ciążę podczas tego cyklu, ustalenie terminu poczęcia może być trudne. Może to utrudnić ustalenie terminu porodu i wywołać niepotrzebny niepokój.

Jeśli zwykle miesiączkujesz regularnie, następna miesiączka pojawi się zwykle około 4-6 tygodni po poronieniu. Jednak wcześniej nastąpi owulacja, więc możesz być płodna w pierwszym miesiącu po poronieniu.

Jeśli cierpiałeś na chorobę, infekcję lub próbujesz opanować objawy przewlekłej choroby, możesz zalecić chwilę odczekania. Może być również konieczne przyjmowanie leków, które nie są odpowiednie w czasie ciąży.

Próba ponownego zajścia w ciążę po aborcji może wydawać się dużym krokiem. Jeśli masz obawy dotyczące swojej płodności lub zdrowia przyszłej ciąży, porozmawiaj o tym z lekarzem, zanim zaczniesz próbować. Razem możecie porozmawiać o swoich obawach i podjąć kroki niezbędne do tego, aby ciąża przebiegała w jak najzdrowszej formie.

Przeczytaj także:

Tester Afrodyta do wyznaczania dni płodnych i owulacji na podstawie kropli śliny. Wyrób medyczny. Skuteczność działania 98% potwierdzona badaniami klinicznymi.

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

Leave a Reply

Translate »