Czy ciąża po 40 roku życia jest możliwa?

Czy ciąża po 40 roku życia jest możliwa?

Czy ciąża po 40 roku życia jest możliwa?

Coraz częściej kobiety zachodzą w ciążę po czterdziestym roku życia, a liczba ta prawie się podwoiła w ciągu ostatniej dekady. Ponieważ mamy tendencję do zakładania rodziny w późniejszym okresie życia, urodzenie dziecka w wieku 40 lat może dać parom szansę na osiągnięcie emocjonalnej i finansowej stabilizacji. Niemniej warto pamiętać, że jest to proces obarczony wieloma ograniczeniami i podwyższonym ryzykiem. Czy jest bezpieczny?

Ciąża po 40-tce czy jest możliwa?

Chociaż urodzenie dziecka po 40. roku życia jest całkowicie możliwe, szanse na zajście w ciążę i poczęcie są zmniejszone. Wraz z wiekiem zmienia się płodność zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jednak mężczyźni produkują plemniki przez całe życie, podczas gdy kobiety rodzą się ze wszystkimi komórkami jajowymi, jakie kiedykolwiek będą miały, i tracą je w ciągu swojego życia.

Od 30. roku życia płodność zaczyna spadać, szczególnie po ukończeniu 35. lat. Większość kobiet będzie miała regularne cykle miesiączkowe aż do późnych lat trzydziestych i wczesnych czterdziestych. Po tym czasie cykle mogą stać się krótsze, a jajeczkowanie bezowulacyjne. W końcu miesiączki całkowicie ustają, aż po pięćdziesiątce nadchodzi menopauza.

Zmniejszona płodność u kobiet wynika nie tylko z posiadania mniejszej liczby komórek jajowych — jakość gamet również spada wraz z wiekiem. Zwiększają się nieprawidłowości chromosomalne, co może powodować wady wrodzone, mniejsze prawdopodobieństwo zajścia w ciążę i większe ryzyko poronienia.

Inne czynniki, które mogą wpływać na płodność i zdolność do poczęcia w miarę starzenia się, obejmują niezdolność jajników do prawidłowego uwalniania komórek jajowych oraz inne związane z wiekiem schorzenia, które mogą zmniejszać płodność.

Jakie są szanse bądź ryzyko zajścia w ciążę w wieku 40 lat?

Po 35. roku życia płodność kobiet spada z 20% do 5% po czterdziestce. Niemniej możliwe jest bezpieczne urodzenie dziecka po 40. roku życia, jednak jest to uważane za duże ryzyko. Ciąża może obciążać organizm każdej kobiety. Jednakże, ponieważ niektóre stawy i kości już zaczynają tracić masę po 40. roku życia, mogą się nasilić dolegliwości bólowe, a także związane z ciążą zmęczenie.

Podczas ciąży ciężarna powinna być ściśle monitorowana pod kątem wysokiego ciśnienia krwi, ponieważ może to powodować stan przedrzucawkowy, a także cukrzycy. Warto również zwracać uwagę na wszelkie ryzyko mogące świadczyć o wystąpieniu poronienia czy ciąży pozamacicznej. W przypadku płodu trzeba kłaść nacisk na możliwość wystąpienia niskiej wagi urodzeniowej czy wad wrodzonych.

Poród drogą pochwową jest możliwy w wieku 40 lat, jednak im kobieta jest starsza, tym stwarza on więcej wyzwań i zwiększa ryzyko urazu porodowego u dziecka lub mamy. Z tego powodu cesarskie cięcie może okazać się bezpieczniejsze.

Podczas ciąży należy być pod stałą opieką specjalisty i stosować się do wszelkich zaleceń swojego lekarza.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

Kubeczek menstruacyjny BEPPY Cup, który nie przecieka dzięki specjalnemu wewnętrznemu kołnierzowi

 

 

Leave a Reply

Translate »