Po jakim czasie od przyjęcia pierwszej tabletki antykoncepcyjnej można współżyć bez zabezpieczenia?

Tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne

Antykoncepcja hormonalna i tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpowszechniejszych metod zapobiegania przed nieplanowaną ciążą. Wiele kobiet decyduje się na tą metodę antykoncepcji ze względu na oszczędność czasu, łatwość stosowania oraz wysoką skuteczność. Rozpoczęcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych często wiąże się z wieloma wątpliwościami. Dotyczą one m.in. skuteczności pigułek antykoncepcyjnych w początkowym okresie ich dawkowania. Po jakim czasie od przyjęcia pierwszej pigułki współżycie seksualne jest bezpieczne, tzn. chroni nas przed nieplanowanym poczęciem?

Kobiety, które rozpoczynają stosowanie tabletek antykoncepcyjnych zastanawiają się po jakim czasie mogą  rozpocząć współżycie bez ryzyka zajścia w ciążę. Kiedy można oczekiwać, że ich działanie będzie skuteczne?

Najczęściej przyjmowanie tabletek hormonalnych rozpoczyna się od pierwszego dnia krwawienia czyli – czyli pierwszego dnia cyklu. Jeśli przyjmiemy tabletkę w ciągu pierwszych pięciu dni cyklu – możemy oczekiwać działania tabletki już od pierwszego dnia ich stosowania. Tak dzieje się jednak w przypadku pigułek dwuskładnikowych (zawierających estrogeny i progesteron). Jeśli jednak stosujemy tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe (zawierające progesteron)  o skuteczności pigułek mówimy po upływie ok. 48 godzin od przyjęcia pierwszej dawki. W przypadku podjęcia w tym czasie współżycia seksualnego zaleca się zastosowanie dodatkowego zabezpieczenia np. w postaci prezerwatywy.

Tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe są dobrą alternatywą dla kobiet młodych lub karmiących piersią, a ich stosownie często obarczone jest mniejszym ryzykiem wystąpienia przykrych skutków ubocznych. Po wystawieniu przez lekarza recepty na antykoncepcję hormonalną, warto zapytać jakiego rodzaju – jedno czy dwuskładnikowe – są przepisane nam pigułki.

Jeśli zależy nam na skuteczności antykoncepcji powinniśmy również pamiętać o regularności ich stosowania, najlepiej o tej samej porze, co zapewni najwyższe bezpieczeństwo. Przed stosowaniem tabletek hormonalnych, należy również powiadomić lekarza o ewentualnych innych lekach, które w tym czasie przyjmujemy. Niektóre z nich mogą osłabiać metabolizm hormonów i obniżać ich efektywność.

Przeczytaj także:

Skuteczna antykoncepcja mechaniczna – Diafragma Caya

Monitor płodności AFRODYTA Smart do wyznaczania dni płodnych i niepłodnych na podstawie kropli śliny

Tampony Beppy – tampony bez sznureczków, z którymi możesz uprawiać sport i seks w trakcie okresu!

 

 

 

Leave a Reply

Translate »