Kiedy można zajść w ciążę

Kiedy można zajść w ciążę

Kiedy można zajść w ciążę

Wiele młodych ludzi zadaje sobie to pytanie zanim jeszcze rozpoczną współżycie, niestety bywa też tak że zadają sobie to pytanie zbyt późno a liczba nastoletnich matek rośnie z roku na rok. Edukacja seksualna w polskich szkołach to ciągle temat spychany na boczny tor a gdy ma już miejsce traktowany jest po macoszemu. Również w polskich domach seksantykoncepcja często tematem tabu a młodzież poszukuje wiedzy w sieci zamiast u swoich rodziców, stąd bierze się wiele mitów odnośnie sytuacji w których można zajść w ciążę.

Przede wszystkim w ciążę można zajść tylko wtedy jeśli doszło do zapłodnienia. Zapłodnienie to proces w którym komórka jajowa łączy się z plemnikiem w drogach rodnych kobiety. Zapłodnienie prowadzi do powstania zygoty – pierwszej komórki nowego organizmu, która rozwinie się w płód.

Aby plemnik mógł połączyć się z komórką jajową w drogach rodnych kobiety musi zostać spełniony szereg warunków. Po pierwsze kobieta musi być w okresie płodnym. Komórka jajowa żyje do max. 24 godzin natomiast plemniki mogą przeżyć w pochwie od 3-5 dni. Dlatego też za okres najbardziej płodny uznaje się 4 dni przed i 1 dzień po owulacji.

Najczęściej w ciążę można zajść w trakcie pełnego stosunku seksualnego zakończonego wytryskiem nasienia do pochwy. Sperma zostaje złożona w tylnym sklepieniu pochwy skąd bardzo łatwa trafia do szyjki macicy a dalej do samej macicy.

Należy pamiętać że aby doszło do zapłodnienia niezbędny jest pełen wytrysk nasienia w kobiecej pochwie. Oczywiście istnieje jeszcze kwestia preejakulatu, który zwiera śladowe ilości plemników które w powszechnej opinii lekarzy są dużo słabsze i mają niewielką lub prawie żadną zdolność do zapłodnienia komórki jajowej.  Co prawda ostatnie badania naukowców wskazują iż w preejakulacie znajduje się znacznie więcej materiału genetycznego niż nam się wydaję i że plemniki są zdolne do zapłodnienia.

Dlatego też jeśli chce się mieć absolutną pewność że nie zajdzie się w ciążę należy przy każdym stosunku stosować dowolnie wybraną metodę antykoncepcji.

Leave a Reply

Translate »