Jakie jest ryzyko zajścia w ciążę po pominięciu tabletki antykoncepcyjnej?

Jakie jest ryzyko zajścia w ciążę po pominięciu tabletki antykoncepcyjnej?

Jakie jest ryzyko zajścia w ciążę po pominięciu tabletki antykoncepcyjnej?

Tabletki antykoncepcyjne należą do najpopularniejszych metod kontroli urodzeń. Ich zaletami są wysoka skuteczność, łatwość w przyjmowaniu, a także duża wysokość bezpieczeństwa. Jednak przy braniu pigułek należy pamiętać o regularności, inaczej może to zaburzać ich działanie. Czy pominięcie tabletki antykoncepcyjnej może skutkować zajściem w ciążę?

Tabletki antykoncepcyjne – czym są?

Z tabletek antykoncepcyjnych korzysta się w celu zapobiegania możliwości zapłodnienia. To niewielkie pigułki, które przyjmuje się doustnie. Należy je stosować co dzień, o tej samej porze. Takie działanie pozwoli zachować ich prawidłowe właściwości antykoncepcyjne. Tabletki są najczęściej przyjmowane przez kobiety, ale powoli powstaje coraz więcej preparatów kierowanych również do mężczyzn.

Rozróżnia się 2 typy pigułek antykoncepcyjnych, które różnią się zawartością hormonów. Pierwszy rodzaj to tabletki jednoskładnikowe (minipigułki). W swoim składzie mają jedynie syntetycznie wytworzony progesteron, czyli progestagen. Z kolei drugim typem są tabletki dwuskładnikowe, które są wzbogacone w zawartość estrogenów.

Tabletki antykoncepcyjne głównie przyjmuje się, żeby zapobiegać możliwości zajścia w ciążę. Zawarte w nich hormony powodują zmianę w konsystencji śluzu szyjkowego, zagęszczając go i sprawiając, że staje się mniej przepuszczalny, co utrudnia przemieszczanie się plemnikom. Ten środek wpływa również na hamowanie selekcji oraz wzrostu pęcherzyka Graafa, a takie działanie może skutkować zanikiem owulacji. Tabletki mają też wpływ na zmianę właściwości błony śluzowej macicy (endometrium), dzięki czemu utrudniają implantację zarodka.

Co więcej, z tabletek antykoncepcyjnych można również korzystać w trakcie leczenia zaburzeń hormonalnych m.in. przy intensywnym trądziku, bolesnych miesiączkach, a także dotkliwym zespole napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Trzeba pamiętać, że korzystanie z pigułek nie zapewnia ochrony przed możliwością zarażenia się chorobami wenerycznymi, dlatego, gdy istnieje ryzyko zakażenia, dobrze zastosować antykoncepcję mechaniczną jak prezerwatywy.

W jednym opakowaniu najczęściej można spotkać się z 28 pigułkami, ponieważ tyle dni trwa średnio cykl menstruacyjny. Minipigułki trzeba codziennie przyjmować o konkretnej godzinie. Ze względu na niską zawartość hormonów, nawet krótkie opóźnienie może skutkować zaburzeniem działania środka. Opóźnienie nie może być dłuższe niż 3 godziny. Minipigułki należy brać codziennie aż do ukończenia blistra, a potem trzeba rozpocząć kolejne opakowanie.

Natomiast tabletki dwuskładnikowe najczęściej można kupić w schemacie 21+7, co oznacza, że 21 z nich zawiera aktywne hormony i posiada działanie antykoncepcyjne. Pozostałe 7 posiada nieaktywne środki. Wówczas można doświadczyć tzw. krwawienia z odstawienia. Trzeba pamiętać, że efekt antykoncepcyjny zostaje zachowany.

Skuteczność tego środka kontroli urodzeń jest oceniana wg. wskaźnika Pearla na wysoką. Dla minipigułek wynosi ona 0,5 (w przypadku idealnego stosowania) i 3,0 (w rzeczywistości), a dla tabletek antykoncepcyjnych indeks wynosi analogicznie – 0,1 i 7,6. Trzeba zaznaczyć, że im mniejsza wartość, tym większa efektywność metody.



Warto wspomnieć, że skuteczność tabletek antykoncepcyjnych jest zależna od wielu czynników. Podstawową zasadą jest, żeby postępować zgodnie z ulotką dołączona do opakowania. Zawiera ona informacje m.in. jakie mogą wystąpić skutki uboczne, czy jak postępować, gdy pominie się pigułkę.

Czasami może się zdarzyć, że zapomni się o przyjęciu jednej tabletki. Główna zasada jest taka, że trzeba ja przyjąć jak najszybciej. Im dłużej następuje zwłoka, tym większe ryzyko zapłodnienia. W przypadku minipigułki dobrze, żeby ten okres nie przekraczał 3 godzin, natomiast przy tabletkach dwuskładnikowych – 12. Resztę pigułek trzeba przyjmować tak, jak zawsze.

W przypadku pominięcia dwóch albo więcej tabletek sytuacji jest odrobinę bardziej skomplikowana. Jest to zależne od tygodnia brania środka. W pierwszym oraz drugim tygodniu pigułkę trzeba przyjąć jak najszybciej. Natomiast w trzecim można po prostu dokończyć blister i rozpocząć następny. Wówczas należy zrezygnować z przerwy pomiędzy opakowaniami. W przypadku możliwości zajścia w ciążę warto stosować dodatkową formę antykoncepcji, np. prezerwatywy czy diafragmę dopochwową.

Jeśli pojawiają się niepokojące dolegliwości, należy zgłosić się do lekarza. Specjalista zaleci odpowiednie postępowanie w celu poprawy samopoczucia.

Przeczytaj także:

Diafragma Caya – skuteczna wkładka antykoncepcyjna do samodzielnego stosowania – stosujesz tylko, kiedy chcesz. Jeden uniwersalny rozmiar. Odpowiednia dla 98% kobiet. Certyfikowany wyrób medyczny.

Tester Afrodyta do wyznaczania dni płodnych na podstawie kropli śliny. Badania kliniczne – Skuteczność 98%.

Tampony Beppy – tampony do seksu podczas okresu

 

Translate »