Jak działają tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe i dwuskładnikowe?

Jak działają tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe i dwuskładnikowe?

Jak działają tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe i dwuskładnikowe?

Wiele osób decyduje się na tabletki antykoncepcyjne jako podstawową metodę kontroli urodzeń. Jak działają tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe i dwuskładnikowe?

Tabletka dwuskładnikowa

Tabletka złożona jest najczęściej stosowaną pigułką. Jest to doustny środek antykoncepcyjny, który wykorzystuje kombinację hormonów estrogenu i progestagenu w celu zapobiegania ciąży.

Działa poprzez powstrzymywanie jajników przed uwalnianiem komórek jajowych co miesiąc. Progestageny ​​zawarte w tabletkach zagęszczają śluz w szyjce macicy, co utrudnia przemieszczanie się plemników i wstrzymują pogrubianie błony śluzowej macicy, co uniemożliwia implantację.

Zwykle należy je przyjmować przez 21 kolejnych dni, po których następuje tydzień przerwy. Wówczas występuje krwawienie z odstawienia (przypomina okres, lecz nie jest menstruacją).

Minipigułka – tabletka jednoskładnikowa

Minipigułka zawiera tylko jeden hormon – progestagen. Podobnie jak tabletki złożone, zapobiega ciąży poprzez zagęszczenie śluzu w szyjce macicy i zapobieganie pogrubiania błony śluzowej macicy.

Minipigułkę przyjmuje się doustnie codziennie, bez przerw. Aby uzyskać maksymalną skuteczność, należy ją brać codziennie o tej samej porze.

Brak estrogenu w minipigułce sprawia, że ​​jest to lepszy wybór dla osób, które nie mogą przyjmować tego hormonu. Minipigułkę można stosować w okresie karmienia piersią. Zaleca się ją również kobietom, które są mniej niż miesiąc po porodzie, co oznacza, że ​​kobiety, które niedawno rodziły, mogą wrócić do stosowania minipigułki, jeśli łykały ją wcześniej, lub przejść z pigułki złożonej na minipigułkę w celu ochrony przed kolejną ciążą.

Czy pigułka jest dla mnie odpowiednia?

Ważne jest, aby zawsze omawiać dostępne opcje kontroli urodzeń z lekarzem. Jeśli dopiero zaczynasz stosować antykoncepcję, specjalista zada Ci różne pytania dotyczące Twojego stylu życia, stanu zdrowia i aktywności seksualnej, aby zdecydować, który środek antykoncepcyjny będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy.

Zarówno w przypadku pigułki złożonej, jak i minipigułki należy pamiętać o przyjmowaniu pigułki każdego dnia o tej samej porze. Jeśli pacjentka stale zapomina o zażyciu pigułki antykoncepcyjnej, lekarz może zalecić alternatywną formę antykoncepcji.

Jeśli trudno Ci zapamiętać, kiedy wziąć pigułki, spróbuj ustawić przypomnienie w telefonie. Zapominanie o zażyciu tabletek antykoncepcyjnych zmniejsza działanie danej metody i zwiększa ryzyko ciąży.

Pamiętaj, że tabletki antykoncepcyjne nie zapobiegają chorobom przenoszonym drogą płciową. Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania, ważne jest, aby podczas każdego stosunku płciowego używać mechanicznych środków ochronnych, takich jak prezerwatyw.

Co więcej, zawsze czytaj ulotkę przed zażyciem jakiegokolwiek leku, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz jego stosowanie.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

Leave a Reply

Translate »