Czy podczas 7-dniowej przerwy w antykoncepcji hormonalnej należy stosować dodatkową antykoncepcję?

Czy podczas 7-dniowej przerwy w antykoncepcji hormonalnej należy stosować dodatkową antykoncepcję?

Czy podczas 7-dniowej przerwy w antykoncepcji hormonalnej należy stosować dodatkową antykoncepcję?

Antykoncepcja jest sposobem na zapobieganie ciąży. Istnieje wiele metod kontroli urodzeń w tym korzystanie z krążka czy tabletek antykoncepcyjnych. Czy w czasie przerwy 7-dniowej przerwy w korzystaniu z nich należy stosować dodatkową antykoncepcję?

Krążek dopochwowy

To hormonalna metoda kontroli urodzeń. Ten mały, elastyczny pierścień jest umieszczany w pochwie. Uwalnia estrogen i progestagen do organizmu przenikające przez błonę śluzową narządu. Te dwa hormony współpracują ze sobą, aby zapobiec ciąży poprzez powstrzymywanie jajników przed uwolnieniem komórki jajowej i zagęszczenie śluzu szyjkowego, aby uniemożliwić plemnikom dotarcie do gamety.

Krążek dopochwowy jest noszony przez trzy tygodnie, a następnie usuwany na tydzień, aby umożliwić wystąpienie krwawienia. Ochrona przed ciążą jest wówczas zachowana. Po 7-dniowej przerwie należy założyć nowy pierścień na kolejne 21 dni.

Będziesz od razu chroniona przed ciążą, jeśli założysz pierścień w ciągu pierwszych 5 dni okresu (pierwszych 5 dni cyklu miesiączkowego). Porozmawiaj z lekarzem rodzinnym lub pielęgniarką o tym, czy potrzebujesz dodatkowej antykoncepcji, jeśli masz bardzo krótkie lub nieregularne cykle.

Jeśli zaczniesz używać pierścienia w dowolnym innym momencie cyklu miesiączkowego, będziesz chroniona przed ciążą, o ile będziesz stosować dodatkową antykoncepcję (taką jak prezerwatywy) przez pierwsze 7 dni jej używania.

Jeśli przechodzisz z innego rodzaju antykoncepcji (z wyjątkiem prezerwatyw) lub niedawno stosowałaś antykoncepcję awaryjną, porady dotyczące tego, kiedy zacząć używać pierścienia i jak szybko uzyskasz ochronę, mogą być inne.

Porozmawiaj z lekarzem rodzinnym lub pielęgniarką o tym, kiedy najlepiej zacząć używać pierścienia i czy potrzebujesz dodatkowej antykoncepcji.

Pigułki antykoncepcyjne

Dwuskładnikowa doustna pigułka antykoncepcyjna zawiera sztuczne wersje żeńskich hormonów estrogenu i progesteronu, które są naturalnie wytwarzane w jajnikach. Ich działanie jest takie samo jak w przypadku krążka dopochwowego.

Standardowym sposobem przyjmowania pigułek jest branie 1 tabletki dziennie przez 21 dni. Potem następuje przerwa na 7 dni, a podczas tego czasu występuje krwawienie z odstawienia. Nie jest to okres, a jedynie go przypomina. Po 7 dniach można ponownie zacząć brać pigułki.

Możesz przyjmować niektóre rodzaje pigułek bez przerw lub z krótszymi przerwami, co może zmniejszyć niektóre skutki uboczne. Porozmawiaj z lekarzem lub pielęgniarką o swoich możliwościach.

Może być konieczne zastosowanie dodatkowej antykoncepcji podczas pierwszych dni przyjmowania pigułki – zależy to od tego, w którym momencie cyklu miesiączkowego zaczniesz ją przyjmować.

Jeśli pominiesz pigułkę lub kilka tabletek albo późno rozpoczniesz opakowanie, może to spowodować, że pigułka będzie mniej skuteczna w zapobieganiu ciąży. Postępuj wówczas według dołączonej do opakowania instrukcji bądź skonsultuj się ze specjalistą.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet. Skuteczna antykoncepcj mechaniczna.

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

Diafragma dopochwowa – antykoncepcja mechaniczna to skuteczna alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej

 

Leave a Reply

Translate »