Antykoncepcja jest sposobem na zapobieganie ciąży. Istnieje wiele metod kontroli urodzeń w tym korzystanie z krążka czy tabletek antykoncepcyjnych. Czy w czasie przerwy 7-dniowej przerwy w korzystaniu z nich należy stosować dodatkową antykoncepcję?
Krążek dopochwowy
To hormonalna metoda kontroli urodzeń. Ten mały, elastyczny pierścień jest umieszczany w pochwie. Uwalnia estrogen i progestagen do organizmu przenikające przez błonę śluzową narządu. Te dwa hormony współpracują ze sobą, aby zapobiec ciąży poprzez powstrzymywanie jajników przed uwolnieniem komórki jajowej i zagęszczenie śluzu szyjkowego, aby uniemożliwić plemnikom dotarcie do gamety.
Krążek dopochwowy jest noszony przez trzy tygodnie, a następnie usuwany na tydzień, aby umożliwić wystąpienie krwawienia. Ochrona przed ciążą jest wówczas zachowana. Po 7-dniowej przerwie należy założyć nowy pierścień na kolejne 21 dni.
Będziesz od razu chroniona przed ciążą, jeśli założysz pierścień w ciągu pierwszych 5 dni okresu (pierwszych 5 dni cyklu miesiączkowego). Porozmawiaj z lekarzem rodzinnym lub pielęgniarką o tym, czy potrzebujesz dodatkowej antykoncepcji, jeśli masz bardzo krótkie lub nieregularne cykle.
Jeśli zaczniesz używać pierścienia w dowolnym innym momencie cyklu miesiączkowego, będziesz chroniona przed ciążą, o ile będziesz stosować dodatkową antykoncepcję (taką jak prezerwatywy) przez pierwsze 7 dni jej używania.
Jeśli przechodzisz z innego rodzaju antykoncepcji (z wyjątkiem prezerwatyw) lub niedawno stosowałaś antykoncepcję awaryjną, porady dotyczące tego, kiedy zacząć używać pierścienia i jak szybko uzyskasz ochronę, mogą być inne.
Porozmawiaj z lekarzem rodzinnym lub pielęgniarką o tym, kiedy najlepiej zacząć używać pierścienia i czy potrzebujesz dodatkowej antykoncepcji.
Pigułki antykoncepcyjne
Dwuskładnikowa doustna pigułka antykoncepcyjna zawiera sztuczne wersje żeńskich hormonów estrogenu i progesteronu, które są naturalnie wytwarzane w jajnikach. Ich działanie jest takie samo jak w przypadku krążka dopochwowego.
Standardowym sposobem przyjmowania pigułek jest branie 1 tabletki dziennie przez 21 dni. Potem następuje przerwa na 7 dni, a podczas tego czasu występuje krwawienie z odstawienia. Nie jest to okres, a jedynie go przypomina. Po 7 dniach można ponownie zacząć brać pigułki.
Możesz przyjmować niektóre rodzaje pigułek bez przerw lub z krótszymi przerwami, co może zmniejszyć niektóre skutki uboczne. Porozmawiaj z lekarzem lub pielęgniarką o swoich możliwościach.
Może być konieczne zastosowanie dodatkowej antykoncepcji podczas pierwszych dni przyjmowania pigułki – zależy to od tego, w którym momencie cyklu miesiączkowego zaczniesz ją przyjmować.
Jeśli pominiesz pigułkę lub kilka tabletek albo późno rozpoczniesz opakowanie, może to spowodować, że pigułka będzie mniej skuteczna w zapobieganiu ciąży. Postępuj wówczas według dołączonej do opakowania instrukcji bądź skonsultuj się ze specjalistą.
Przeczytaj także:
Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu