Czy można zmienić dzień przyjmowania antykoncepcji hormonalnej?

Czy można zmienić dzień przyjmowania antykoncepcji hormonalnej?

Czy można zmienić dzień przyjmowania antykoncepcji hormonalnej?

Tabletki antykoncepcyjne to jedne z popularniejszych form antykoncepcji. Żeby zagwarantować sobie skuteczność tej metody, należy przyjmować pigułkę o tej samej porze każdego dnia. Ale dobra wiadomość jest taka, że jeśli istnieje potrzeba, można zmienić czas przyjmowania antykoncepcji. Sposób, w jaki trzeba to zrobić, będzie zależał od rodzaju pigułki.

Czy można zmienić dzień przyjmowania antykoncepcji hormonalnej?

Istnieją dwa rodzaje doustnych środków antykoncepcyjnych: pigułki złożone i tabletki zawierające tylko progestagen. Pierwsza z nich łączy w sobie dwa rodzaje hormonów — estrogen i progestagen. Tabletki złożone działają poprzez zapobieganie uwolnieniu komórki jajowej przez jajniki, czyli procesowi znanemu jako owulacja. Jeśli bierzesz pigułkę złożoną, najlepszym sposobem jest zmiana godziny przyjmowania tabletek na przestrzeni dwóch różnych opakowań. W ten sposób możesz wybrać dowolny moment rozpoczęcia nowego blistra, ponieważ zaczynasz od nowa. Po zużyciu jednego opakowania możesz bez konsekwencji zresetować czas przyjmowania środka. Termin z zeszłego miesiąca nie będzie miał znaczenia w tym miesiącu.

Jeśli nie możesz lub nie chcesz czekać, aż skończysz opakowanie, nadal możesz dostosować czas przyjmowania pigułki w połowie opakowania. Według Nasseriego jest to jednak nieco bardziej skomplikowane, ponieważ już ustalono rytm czasowy. Praktyczna zasada dotyczy systematycznej zmiany co trzy godziny. To jednak wymaga dyscypliny, ponieważ codzienna zmiana czasu o trzy godziny może powodować zamieszanie u niektórych osób, prowadzić do zapomnienia, błędu i niepowodzenia kontroli urodzeń.

Pigułki zawierające tylko progestagen, znane również jako minipigułki, nie zawierają estrogenu. W ich przypadku czas ma większe znaczenie, ponieważ działają one inaczej niż pigułki złożone. Podczas gdy tabletki dwuskładnikowe hamują owulację, pigułki zawierające tylko progestagen działają poprzez zagęszczanie śluzu szyjkowego, aby zapobiec przemieszczeniu się plemnika do komórki jajowej — a ten proces jest bardziej wrażliwy na upływ czasu.

Metoda zmiany czasu między opakowaniami nie będzie działać w przypadku tabletek zawierających tylko progestagen. Aby konsekwentnie chronić się przed ciążą, należy stopniowo zmieniać pory przyjmowania tabletek — co dwie godziny. Na przykład, jeśli zwykle bierzesz pigułkę o 8 rano, zacznij od następnego dnia, nie później niż o 10 rano. Następnego dnia, weź pigułkę o 12. Kontynuuj ten proces, aż osiągniesz pożądaną godzinę. Jeśli zmienisz czas o większe okno, będziesz musiała użyć zapasowej metody antykoncepcji.

W przypadku zmiany czasu przyjmowania pigułki poza tymi zaleceniami, najlepiej zastosować zastępczą metodę antykoncepcji, dopóki nie zaczniesz ponownie przyjmować pigułki o stałej porze.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

Kubeczek menstruacyjny BEPPY Cup, który nie przecieka dzięki specjalnemu wewnętrznemu kołnierzowi

 

Leave a Reply

Translate »