Czy antybiotyki obniżają skuteczność antykoncepcji hormonalnej?

Czy antybiotyki obniżają skuteczność antykoncepcji hormonalnej?

Czy antybiotyki obniżają skuteczność antykoncepcji hormonalnej?

Niegdyś wśród pacjentek był powszechny mit, że nie można przyjmować antybiotyków podczas stosowania środków antykoncepcyjnych, nie ryzykując skuteczności kontroli urodzeń. Czy antybiotyki obniżają skuteczność antykoncepcji hormonalnej?

Ryframycyna

Ryfamycyna jest antybiotykiem stosowanym w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Może zmniejszać skuteczność hormonalnych metod kontroli urodzeń.

Dzieje się tak dlatego, że ryfamycyna może zwiększać wytwarzanie w wątrobie enzymów rozkładających przyjmowane hormony, przez co są one mniej skuteczne w zapobieganiu ciąży. W rezultacie należy stosować zastępczą metodę antykoncepcji, taką jak prezerwatywy lub diafragma, podczas przyjmowania ryfamycyny i przez co najmniej siedem dni po zakończeniu leczenia.

Na szczęście ryfamycyna nie jest powszechnie przepisywanym antybiotykiem. Jest stosowany w leczeniu gruźlicy, H. pylori i zakażeń oportunistycznych u pacjentów zakażonych wirusem HIV. Jeśli przepisano Ci antybiotyk na infekcję zatok, infekcję ucha lub infekcję dróg moczowych najprawdopodobniej nie jest to ryfamycyna ani pokrewny lek. Niemniej zapytaj o to lekarza, przepisującego Ci dany środek.

Penicylina

Amoksycylina, ampicylina i inne penicyliny są stosowane w leczeniu wielu różnych infekcji, w tym zapalenia oskrzeli, zapalenia płuc oraz infekcji nosa, gardła, uszu, skóry i dróg moczowych. Bardziej prawdopodobne jest, że zostanie Ci przepisany antybiotyk podobny do penicyliny niż ryfamycyna.

Nie wykazano wpływu amoksycyliny i innych antybiotyków penicylinowych na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych lub innych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Zmniejszenie liczby bakterii jelitowych spowodowane doustnymi antybiotykami nie wpływa na wchłanianie hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Inne środki

Istnieje kilka innych leków i suplementów, które mogą zmniejszyć skuteczność kontroli urodzeń, zwiększając ryzyko poczęcia, w tym:

  • Leki przeciwdrgawkowe
  • Leki przeciwgrzybicze
  • Ziele dziurawca
  • Leki na HIV

Podczas wizyty u lekarza możesz nie myśleć o witaminach i minerałach, które bierzesz, ale suplementy mogą również wchodzić w interakcje z lekami na receptę. Pamiętaj, aby poinformować swojego lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach i suplementach.

Jak widać, niektóre antybiotyki mogą zmniejszać skuteczność hormonalnej kontroli urodzeń, zwiększając ryzyko zajścia w ciążę. Przed rozpoczęciem stosowania nowego antybiotyku należy poinformować lekarza, jeśli stosujesz antykoncepcję.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

 

Leave a Reply

Translate »