Niewłaściwy rozmiar, przedawniony termin użytkowania lub wadliwy materiał – to niektóre z możliwych przyczyn pęknięcia prezerwatywy. Co należy robić, gdy pęknie prezerwatywa? Przede wszystkim nie panikować. Jeśli przydarzy nam się ta niespodziewana sytuacja i nie planowaliśmy w najbliższym czasie dziecka, najlepiej udać się jak najszybciej do lekarza po tzw. antykoncepcję awaryjną.
Sposoby naszych prababek takie jak płukanka z octu lub cytryny w przypadku ,,wpadki’’ w trakcie stosunku dzisiaj stanowią jedynie ciekawostkę historyczną. W dzisiejszych czasach jedynym słusznym rozwiązaniem w sytuacji, gdy pęknie prezerwatywa (w szczególności z zawartością nasienia) jest wizyta u lekarza, który może w takiej sytuacji przepisać antykoncepcję awaryjną.
Na czym polega antykoncepcja awaryjna?
Antykoncepcja awaryjna, zwana również antykoncepcją postkoitalną lub antykoncepcją ,,po’’ przepisywana jest w nagłych przypadkach, w sytuacji, kiedy inne sposoby zapobiegania przed ciążą zawiodły, np. gdy pęknie prezerwatywa. Antykoncepcja ,,po’’ polega na przyjęciu specjalnej tabletki, która: – blokuje owulację (pod warunkiem jeśli kobieta jest przed 12 dniem cyklu) – powoduje zmiany w śluzówce macicy, co blokuje możliwość dotarcia plemników do komórki jajowej lub nie dopuszcza do ich zagnieżdżenia
Jaka jest skuteczność antykoncepcji awaryjnej?
Jej skuteczność jest bliska 100% – jeśli tabletkę zastosuje się przed upływem 24 godzin od ryzykownego stosunku. Wraz z upływem czasu skuteczność antykoncepcji ,,po’’ spada do 50%. Dlatego w przypadku ,,awarii’’ należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem – w Polsce receptę na tego typu antykoncepcję może przepisać każdy lekarz/lekarka.
Czy zastosowanie antykoncepcji awaryjnej jest równoznaczne z aborcją?
Nie. Antykoncepcja postkoitalna uniemożliwia ,,spotkanie się’’ męskiej i żeńskiej gamety. Nie dochodzi więc do zapłodnienia i powstania nowego życia. Jeśli doszło do połączenia gamet i powstania zarodka antykoncepcja awaryjna (zastosowana np. zbyt późno) nie jest w stanie przerwać ciąży, nie ma działania wczesnoporonnego.
Jak często można stosować antykoncepcję awaryjną?
Pigułka antykoncepcyjna ,,po’’ powinna być stosowana jedynie w sytuacjach awaryjnych. Przyjmowanie tak dużej dawki gestagenu (składnik tabletki postkoitalnej) nie jest wskazane, ponieważ destabilizuje on na jakiś czas równowagę hormonalną w organizmie kobiety. W związku z tym po zastosowaniu pigułki awaryjnej wiele kobiet skarży się na niepożądane objawy takie jak bolesne miesiączkowanie, nieregularne cykle, widoczne pogorszenie samopoczucia lub bóle głowy. Przeczytaj także: Antykoncepcja dla kobiet karmiących piersią Plamienie po stosunku – co oznacza?