Tabletka “dzień po”: Czy mogę być w ciąży, mimo że wzięłam tabletkę “dzień po” po stosunku?

Tabletka "dzień po" - antykoncepcja awaryjna

Tabletka “dzień po” – antykoncepcja awaryjna

Antykoncepcja awaryjna lub tzw. tabletka „dzień po’’ to rodzaj środka farmakologicznego, który może być zażywany po stosunku, który mógł zakończyć się nieplanowaną ciążą. Działanie pigułki dzień po opiera się na zablokowaniu możliwości zagnieżdżenia się zarodka w macicy. Zażycie tabletki po wydaje się być skutecznym sposobem, by uchronić się przed ciążą w awaryjnej sytuacji. Jednak w niektórych sytuacjach może okazać się nieskuteczne…

Jak szacowana jest skuteczność antykoncepcji awaryjnej tabletki „dzień po”?

Maksymalny czas, w którym po niebezpiecznym stosunku powinno zażyć się tabletkę wynosi najczęściej ok 3-5 dni. Największa skuteczność jej działania przypada w ciągu 24 godzin od niebezpiecznego stosunku.

Czy można zajść w ciążę pomimo zażycia tabletki dzień po?

Należy pamiętać,  że wraz z upływem czasu od stosunku skuteczność antykoncepcji awaryjnej tabletki ,,po’’ co raz bardziej spada. Oprócz czasu od momentu jej zastosowania na skuteczność tabletki wpływ może mieć również stosowanie innych środków farmakologicznych w tym czasie. Pewne środki, które decydują o wartości pH w żołądku mogą doprowadzić do zmniejszonego stężenia octanu uliprystalu, obniżając tym samym właściwości tabletki ,, dzień po’’.

Ponadto stwierdza się, że skuteczność antykoncepcji awaryjnej ,,dzień po’’ może być niższa wśród kobiet, które posiadają wysoki wskaźnik BMI (wysoką masę ciała). Należy również pamiętać, że tabletka ,,dzień po’’ nie będzie skuteczna w przypadku jeśli kobieta jest już w ciąży (np. zbyt późno zażyła tabletkę).

Mimo, że nie stwierdza się, by tabletka ,,dzień po’’ wywoływała działania niepożądane, nie powinna być stosowana przez kobiety, które podejrzewają, że mogą być w ciąży. Warto wspomnieć, że antykoncepcja awaryjna ,,nie załatwi’’ odpowiedniego zabezpieczenia przed ciążą w miesiącu, w którym została przyjęta. Tymczasowo może opóźnić owulację, co nie wyklucza możliwości jej wystąpienia w miesiącu, w którym przyjęto antykoncepcję awaryjną.

Przeczytaj także:

W jakich sytuacjach najlepiej sprawdza się antykoncepcja mechaniczna?

Jakie ma kobieta alternatywy jeśli nie chce stosować antykoncepcji hormonalnej

Komputery cyklu – Nowoczesna Antykoncepcja i Naturalne Planowanie Dziecka.

Ból podczas stosunku po porodzie. Przyczyny i Rozwiązania.

 

 

Translate »