Wkładka wewnątrzmaciczna – rodzaje, zalety i wady, którą wybrać?

Wkładka wewnątrzmaciczna

Wkładka wewnątrzmaciczna

Wkładka wewnątrzmaciczna to jedna z form antykoncepcji. Ze względu na jej skuteczność i wygodę użytkowania to bardzo popularna metoda zapobiegania ciąży. Wyróżnia się trzy rodzaje wkładek. Jakie są ich zalety i wady? Którą wybrać? Kiedy najlepiej je stosować?

Czym jest wkładka wewnątrzmaciczna?

Wkładka wewnątrzmaciczna jest inaczej nazywana wkładką domaciczną czy spiralą. To popularna metoda antykoncepcji, której celem jest zapobieganie możliwości zajścia w ciążę. Umieszcza się ją wewnątrz macicy podczas krótkiego zabiegu. Procedura trwa do pół godziny. Wykonuje ją wykwalifikowany specjalista, który posługuje się specjalnym aplikatorem. Zabieg należy przeprowadzić ostatniego dnia menstruacji.

Wkładka domaciczna to niewielkie urządzenie. Jej długość nie przekracza 4 centymetrów. Kształtem przypomina litery: T albo S. Spiralę wykonuje się z przebadanego medycznie tworzywa sztucznego, które jest bezpieczne dla zdrowia.

Warto zaznaczyć, że wkładka wewnątrzmaciczna jest ciałem obcym. Wywołuje w macicy miejscowy, septyczny stan zapalny, podczas którego nagromadzają się duże ilości białych krwinek, czyli leukocytów. Ich zadaniem w organizmie jest niszczenie drobnoustrojów. To oznacza, że leukocyty znajdujące się w macicy będą niszczyć np. plemniki czy komórki jajowe. Niektóre wkładki domaciczne wpływają również na zmianę właściwości błony śluzowej macicy (endometrium), co utrudnia implantację zarodka czy zagęszczanie śluzu szyjkowego.

Ta metoda antykoncepcji ma wysoką skuteczność działania. Według wskaźnika Pearla jej indeks nie przekracza 1. Jej efektywność utrzymuje się zazwyczaj około 3 lat, jednak są dostępne modele, które gwarantują efekt antykoncepcyjny od 5 do 10 lat. Po upływie tego okresu wkładkę należy wyjąć i założyć nową.

Wkładka wewnątrzmaciczna nie chroni przed możliwością zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Gdy istnieje ryzyko zakażenia, warto skorzystać z dodatkowej formy antykoncepcji, jaką są prezerwatywy.

Warto pamiętać, że choć spirala wywołuje w macicy stan zapalny, jest ona bezpieczną metodą. Dzieje się tak, ponieważ w miejscu aplikacji nie namnażają się bakterie.

Jakie są rodzaje wkładki wewnątrzmacicznej?

Jak wspomniano wcześniej, wyróżnia się trzy rodzaje wkładek domacicznych. Pierwszy typ to wkładka obojętna. Jest najprostszym i najbardziej klasycznym urządzeniem. Nie zawiera dodatkowych substancji, które mają wspomagać działanie antykoncepcyjne. Z tego względu to najmniej skuteczny, a co za tym idzie, najmniej popularny rodzaj spirali.

Drugi rodzaj to wkładka wewnątrzmaciczna z jonami metalu. Najczęściej do jej produkcji używa się miedzi, jednak można się spotkać ze spiralami wzbogaconymi jonami srebra, złota, a nawet platyny.

Trzeci typ to wkładka hormonalna, która łączy skuteczność wkładki z jonami metalu wraz z działaniem antykoncepcji hormonalnej. Jest ona wyposażona w niewielką, wbudowaną kapsułkę, w której znajdują się progestageny. Hormony są stopniowo uwalniane do organizmu, zwiększając efektywność tej metody.

Wkładka wewnątrzmaciczna miedziana

Wkładki wewnątrzmaciczna z jonami miedzi jest bezpieczna dla osób, które nie mogą stosować antykoncepcji hormonalnej. Ma skuteczne działanie antykoncepcyjne pomimo braku zawartości hormonów. Można z niej korzystać podczas karmienia piersią i nie wpływa na laktację. Z wkładki miedzianej można korzystać dłużej niż z wkładki hormonalnej. Najczęściej jej okres działania trwa około 10 lat, jednak wszystko zależy od producenta. W tym czasie nie trzeba się martwić o przyjmowanie innych środków antykoncepcyjnych. Wkładka domaciczna miedziana ma natychmiastowe działanie po aplikacji, dlatego może być traktowana jako antykoncepcja awaryjna.

Wkładka miedziana ma niższą skuteczność niż wkładka hormonalna, jednak nadal pozostaje jedną z najbardziej efektywnych metod antykoncepcji. Nie mogą z niej korzystać osoby posiadające alergię na miedź. Niektóre osoby doświadczają intensywniejszych miesiączek po aplikacji wkładki miedzianej. Z tego powodu nie jest polecana osobą z obfitym okresem czy skłonnością do rozwoju niedokrwistości. Również nie powinny z niej korzystać osoby z endometriozą, cukrzycą, chorobami wątroby (szczególnie marskością), zakrzepicą żył głębokich, posiadające niewyjaśnione krwawienia z dróg rodnych czy po przebytych ciążach ektopowych (pozamacicznych). Co więcej, podczas menstruacji można odczuwać silniejsze objawy miesiączki np. zwiększony ból podbrzusza czy pleców.

Wkładka wewnątrzmaciczna hormonalna

Wkładka domaciczna hormonalna ma najwyższą skuteczność ze wszystkich typów spirali. Dzieje się tak, dzięki połączeniu efektywności wkładki z jonami metalu oraz antykoncepcji hormonalnej. Wpływa również na cykl miesięczny. Dzięki zawartości hormonów może regulować, a nawet zahamować owulację i menstruację. Jest odpowiednia dla osób, które nie mogą stosować środków antykoncepcyjnych zawierających estrogeny.

Choć jej działanie jest krótsze niż wkładki miedzianej, wkładka spiralna posiada efekt antykoncepcyjny około 3-5 lat. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie pamiętają o regularnym przyjmowaniu antykoncepcji hormonalnej. Z wkładki hormonalnej nie mogą korzystać osoby źle reagujące na antykoncepcję hormonalną, w ciąży, posiadające wady anatomiczne w budowie macicy czy niespodziewane krwawienia z dróg rodnych, a także gdy istnieje ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej, zapalenia przydatków, wystąpienia ciąży ektopowej (pozamacicznej), endometriozy, cukrzycy, chorób wątroby, niedokrwistości.

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya

Diafragma Caya jest nowoczesną i skuteczną metodą antykoncepcji. W przeciwieństwie do wkładki wewnątrzmacicznej, którą musi założyć lekarz, diafragma Caya jest przeznaczona do samodzielnego wkładania i wyjmowania przez kobietę. Diafragma Caya stanowi barierę mechaniczną, która uniemożliwia plemnikom przedostanie się do szyjki macicy i komórki jajowej. Istotne jest, że nie zawiera hormonów, dzięki czemu z tej formy mogą korzystać osoby, które źle znoszą antykoncepcję hormonalną. Może być stosowana w okresie karmienia piersią. Jest również polecana dla osób, które nie mogą stosować  klasycznej wkładki wewnątrzmacicznej. Jej niewątpliwą zaletą jest również to, że ma specjalnie profilowany kształt, który jest uniwersalny i dopasowuje się do szyjki macicy, szczelnie przylegając do jej ścianek.

Diafragma Caya jest dostosowana do wielokrotnego użytku, co pozwala zaoszczędzić pieniądze. To również ekologiczne rozwiązanie, ponieważ dzięki jednorazowej inwestycji użytkownik nie przyczynia się do zaśmiecania środowiska.

Metoda jest prosta w użyciu. Aplikuje się ją i wyjmuje jak tampon. Po prawidłowej aplikacji jest niewyczuwalna w ciągu dnia m.in. podczas chodzenia, siedzenia czy współżycia. Trzeba jednak pamiętać, żeby umieścić ją pod szyjką macicy przed stosunkiem, ponieważ w innym przypadku nie będzie działać. Jednak to dobra metoda dla osób, które chcą korzystać z antykoncepcji tylko wtedy, gdy współżyją.

Diafragma Caya nie może być stosowana w ciągu pierwszych 6 tygodniu po porodzie ani w przypadku obniżenia pochwy oraz macicy.

Przeczytaj także:

Komputer cyklu do wyznaczania owulacji. Skuteczność ponad 99%. Planner urodzin.

Tester owulacyjny ze śliny do wyznaczania dni płodnych. Skuteczność działania 98% potwierdzona badaniami klinicznymi.

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja na smartfon. Wyrób medyczny.

 

Translate »