Wkładki wewnątrzmaciczne do jedna z najstarszych form antykoncepcji. Korzystano z niej już w starożytności. Na przestrzeni wieków metoda została ulepszona, dostosowana do nowoczesnych standardów i rozpowszechniona na całym świecie. Jak wybrać odpowiednią formę?
Jak działają wkładki wewnątrzmaciczne?
Wkładki wewnątrzmaciczne (inaczej: wkładki domaciczne, antykoncepcyjne czy spirale) są środkiem antykoncepcyjnym stosowanym wewnątrz macicy. Ich zadaniem jest zapobieganie zajściu w ciążę. Wkładki, jako ciała obce, wywołują septyczny, miejscowy stan zapalny. Oznacza to, że w macicy gromadzą się duże ilości krwinek białych (leukocytów). To powoduje niszczenie wszelkich drobnoustrojów m.in. plemników czy komórek jajowych. Co więcej, wkładki uniemożliwiają zagnieżdżenie się zarodka, poprzez zmianę właściwości błony śluzowej macicy. Wkładki domaciczne przypominają kształtem literę T, a ich ramiona zostały zaprojektowane tak, żeby blokować drogę plemnikom do jajowodów. Wkładki zostają umieszczone wewnątrz macicy przez ginekologa. Wykonuje się go ostatniego dnia miesiączki. Zazwyczaj zabieg trwa do 30 minut. Stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej jest bezpieczne. Podczas stanu zapalnego nie nagromadzają się bakterie. Wskaźnik Pearla dla tej metody wynosi poniżej 1 i sugeruje jej wysoką skuteczność, przez co korzystanie z wkładki domacicznej jest jedną z najpopularniejszych metod antykoncepcji. Obecnie można spotkać się z trzema rodzajami wkładek wewnątrzmacicznych: obojętne, z miedzią i hormonalne. Te pierwsze nie zawierają dodatkowych substancji i posiadają najgorszy efekt antykoncepcyjny. Z tego powodu najczęściej wybiera się wkładki zawierające jony miedzi albo uwalniające hormony.
Które wkładki wewnątrzmaciczne są lepsze: z miedzią czy hormonalne?
Wkładka domaciczna z miedzią zapobiega zajściu w ciążę poprzez wywołanie stanu zapalnego. Jej działanie zwykle utrzymuje się przez około 3-5 lat, czasami dłużej. Czas działania jest zależny od producenta oraz składu wkładki. Podczas korzystania z wkładki domacicznej z miedzią mogą występować obfitsze krwawienia oraz silniejsze bóle miesiączkowe. Wkładka hormonalna łączy tradycyjne działanie wkładki z miedzią ze skutecznością antykoncepcji hormonalnej. Jest wyposażona w zawierający progestageny zbiornik. Hormony są stopniowo uwalniane do organizmu. Wpływają na hamowanie owulacji, zwiększają gęstość śluzu w macicy oraz sprawiają, że błona macicy pozostaje cienka, co uniemożliwia implantację zapłodnionej komórki jajowej. Podczas korzystania z wkładki hormonalnej miesiączki często są mniej bolesne i obfite. Można spodziewać się podobnych skutków ubocznych jak przy antykoncepcji hormonalnej. Działanie wkładki hormonalnej zwykle wynosi około roku. Oba rodzaje wkładek mają wysoki poziom skuteczności (powyżej 90%). Odrobinę bardziej skuteczna jest wkładka hormonalna, jednak różnica jest niewielka i wynosi kilka procent. Wyboru odpowiedniego rodzaju wkładki wewnątrzmacicznej należy dokonać podczas konsultacji z lekarzem. Specjalista pozwoli dostosować metodę antykoncepcji do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Jakie są przeciwwskazania stosowania wkładki wewnątrzmacicznej?
Przed założeniem wkładki domacicznej należy wykonać odpowiednie, zlecone przez lekarza badania. Działanie pomoże upewnić się, że stosowanie tej metody antykoncepcji jest bezpieczne dla zdrowia. Ta forma antykoncepcji nie jest zalecana w przypadku niedokrwistości, brakach żelaza i niskim poziomie hemoglobiny, obfitych i bolesnych miesiączek, stanów zapalnych układu rozrodczego, ciąży oraz jej podejrzenia, wadach wrodzonych i przy nietypowej budowie macicy, skłonności do poronień czy przed pierwszym porodem. Warto pamiętać, że wkładki wewnątrzmaciczne nie chronią przed zakażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową. W przypadku możliwości zakażenia warto zastosować dodatkową ochronę – prezerwatywę. Po umieszczeniu wkładki antykoncepcyjnej wewnątrz pochwy mogą występować delikatne plamienia międzymiesiączkowe czy wydłużony okres. Najczęściej wszystko zostaje uregulowane po kilku miesiącach. Jednak w przypadku silnych, długotrwałych i dokuczliwych skutków ubocznych jak: skurcze oraz ból brzucha, zasłabnięcie, upławy, obfite krwawienie, gorączka należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Objawy mogą świadczyć o powstaniu infekcji. Do specjalisty trzeba udać się również w przypadku przesunięcia czy wypadnięcia wkładki domacicznej. Przeczytaj także: