Mity o antykoncepcji. W które z mitów o antykoncepcji wierzysz?

Mity o antykoncepcji

Mity o antykoncepcji

Antykoncepcja to temat wokół którego krąży wiele mitów. Niestety wiele osób wierzy w nie bez zgłębiania faktów. Rozsiewanie plotek przyczynia się do powielania mitów, co w społeczeństwie skutkuje dezinformacją. Niezależnie od wieku warto zapoznać się z najpopularniejszymi mitami o antykoncepcji, które czasem skutkować mogą niebezpiecznymi, niechcianymi sytuacjami.

Antykoncepcja chroni w 100% przed niechcianą ciążą

Odpowiedź brzmi: nieprawda. Nie istnieje metoda antykoncepcji w 100% chroniąca kobietę przed nieplanowaną ciążą. Stosunek płciowy zawsze wiąże się z ryzykiem poczęcia dziecka. Rozsądnie jest mieć ten fakt na uwadze uprawiając seks. Skuteczność metod zapobiegania ciąży określana jest przez wskaźnik Pearla. Im niższy indeks, tym bardziej efektywna jest antykoncepcja. Najniższy wskaźnik Pearla charakteryzuje metody hormonalne. Należą do nich tabletki antykoncepcyjne, zastrzyki, plastry, implanty a także wkładki wewnątrzmaciczne z uwalnianym stopniowo hormonem.

Tyjemy przyjmując tabletki antykoncepcyjne

Odpowiedź brzmi: nieprawda. To bardzo powszechny mit. Badania wykazały brak powiązania między zwiększeniem masy ciała a pigułkami hormonalnymi. Odczucie to może łączyć się ze większym gromadzeniem wody w organizmie przez kobietę przyjmującą tabletki antykoncepcyjne lub zwiększeniem apetytu pod wpływem działania hormonów. Należy jednak pamiętać, że skutki uboczne są indywidualne dla każdego organizmu.

Tabletki antykoncepcyjne odpowiadają za bezpłodność

Odpowiedź: nieprawda. Płodność kobiety po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych szybko wraca i wzrasta. Zwiększa się także prawdopodobieństwo ciąży mnogiej. Po zaprzestaniu stosowania tabletek nasz organizm dążyć będzie do równowagi hormonalnej. Zaleca się aby odczekać 3-4 miesiące ze staraniem się o dziecko, jednak szansa na poczęcie jest taka sama. Potwierdzono, że już podczas drugiego dnia po przyjęciu ostatniej pigułki może nastąpić jajeczkowanie.

Po wiedzę zawsze należy sięgać do rzetelnych, zaufanych źródeł. Mity antykoncepcyjne to powszechnie powielane informacje zarówno w Internecie jak i w gronie znajomych. Edukacja seksualna to bardzo ważna rzecz już od najmłodszych lat. Nie pozwala ona przekazywać dalej absurdów związanych z zapobieganiem ciąży.

Przeczytaj także:

Diafragma antykoncepcyjna Caya® – skuteczna antykoncepcja mechaniczna odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności AFRODYTA Smart do wyznaczania dni płodnych i niepłodnych na podstawie kropli śliny- 98% skuteczność działania potwierdzona badaniami

Leave a Reply

Translate »