Jak szybko może wystąpić owulacja po porodzie i od czego to zależy?

Jak szybko może wystąpić owulacja po porodzie i od czego to zależy?

Jak szybko może wystąpić owulacja po porodzie i od czego to zależy?

Pojawienie się nowego dziecka to niezwykle istotne wydarzenie w życiu rodziców. Wiąże się z licznymi emocjami, a także nowymi obowiązkami. To również okres pełen niepewności i niewiadomych, szczególnie jeśli to pierwsze dziecko pary. W związku z tym pojawiają się również liczne pytania np. kiedy wraca płodność. Jak szybko może wystąpić owulacja po porodzie? Od czego to zależy?

Owulacja po porodzie

Choć wizja kolejnego dziecka tuż po porodzie jest dla niektórych par kusząca, decyzję warto podjąć z rozwagą oraz zdrowym rozsądkiem. Zalecany okres, żeby wstrzymać się przed kolejną ciążą to około 18 miesięcy, co jest tłumaczone troską o zdrowie matki oraz dziecka.

Poród jest obciążającym doświadczeniem dla organizmu. Po urodzeniu dziecka kobieta przechodzi okres połogu, który pozwala na regenerację oraz odzyskanie sił. Najczęściej połóg trwa 6 tygodni, jednak jego trwanie jest uzależnione od czynników indywidualnych. Wówczas zachodzą w ciele liczne zmiany, które mają na celu przywrócenie ciała do stanu przed ciążą. To również istotny okres dla rodziców, ponieważ przyzwyczajają się do pełnienia nowych ról względem siebie oraz urodzonego dziecka. Trzeba pamiętać, żeby wstrzymać się ze współżyciem w trakcie połogu. Dochodzi wtedy do regeneracji kanału rodnego i istnieje ryzyko pojawienia się infekcji.

Podczas połogu występuje krwawienie. Nie należy go jednak mylić z menstruacją. Są to wydzielane z organizmu substancje z oczyszczającej się z pozostałości po ciąży oraz porodzie macicy. Pierwszy okres pojawia się zazwyczaj w przeciągu 6 czy nawet 20 tygodni od momentu urodzenia dziecka. Występuje później u matek karmiących piersią. Jednak jest to kwestia indywidualna zależna od licznych czynników.

Płodność po porodzie może powrócić już po upływie 2 tygodniu od urodzenia dziecka. Warto jednak pamiętać, że cykl menstruacyjny może być nieregularny. Zaburzenia są spowodowane przyzwyczajaniem się organizmu do nowych warunków hormonalnych.

Owulacja (inaczej jajeczkowanie) to szczyt okresu płodności w ciągu cyklu menstruacyjnego. Wówczas dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa. Uwolniona z niego dojrzała komórka jajowa przemieszcza się do jajowodu ku macicy i jest gotowa do zapłodnienia. Nowa gameta żyje zaledwie 24 godziny.

Owulacja w regularnym cyklu menstruacyjnym występuje około 14 dni przed miesiączką. Może być to jednak trudne do określenia po porodzie. Dlatego warto zwracać uwagę na wszelkie symptomy, które wysyła organizm. Mogą one pomóc w określeniu, kiedy występuje owulacja. Podczas okresu płodności zmienia się konsystencja śluzu szyjkowego. Staje się on bardziej gładki oraz rozciągliwy. Niektórym przypomina białko kurzego jajka. Zmiany zachodzą również w szyjce macicy, ponieważ staje się ona bardziej wilgotna, miękka, otwarta i skierowana do przodu. Do pomocy w określeniu, czy występuje owulacja, warto również sprawdzać temperaturę ciała. Jednym z objawów owulacyjnych jest podwyższenie temperatury o około 0,5 stopnia Celsjusza. Podczas jajeczkowania piersi mogą być bolesne oraz tkliwe. Ból może być również odczuwany w okolicy podbrzusza. Czasami występuje delikatne plamienie czy krwawienie. Symptomem owulacji jest również wzrost libido.

Trzeba również zaznaczyć, że karmienie piersią nie jest skuteczną i sprawdzoną metodą antykoncepcji. Owszem, karmienie piersią może doprowadzić do hamowania owulacji. Dzieje się tak poprzez wydzielanie podczas laktacji hormonu – prolaktyny. Sprzyja ona produkcji mleka przez gruczoły piersiowe, a także wpływa na hamowanie czynności jajników. Jest to zjawisko tzw. niepłodności laktacyjnej, które nie jest zależne jedynie od kamienia piersią, a także cech dziedzicznych oraz indywidualnych m.in. rodzaju diety matki.

W przypadku, gdy nie pojawiają się żadne przeciwwskazania, komplikacje czy dolegliwości, a organizm powrócił do stanu sprzed porodu, można rozpocząć rozważania o następnej ciąży. Decyzję należy podjąć po konsultacji ze specjalistą oraz wykonaniu odpowiednich badań. Dzięki temu uzyska się pewność, że kolejna ciąża jest bezpieczna dla matki oraz dziecka.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Komputer cyklu cyclotest myWa do wyznaczania dni płodnych i owulacji. Wyrób medyczny.

Monitor płodności Afrodyta Smart – test owulacyjny na ślinę na smartfon wielokrotnego użytku

 

 

Translate »