Jak odróżnić śluz płodny od niepłodnego?

Jak odróżnić śluz płodny od niepłodnego?

Jak odróżnić śluz płodny od niepłodnego?

Poszerzanie wiedzy na temat swojego ciała i tego jak funkcjonuje jest obowiązkiem każdej dbającej o swoje zdrowie kobiety. Obserwacja organizmu daje możliwość szybkiej reakcji w razie wystąpienia niepokojących objawów takich jak np. krwawienia poza miesiączką. Wygląd śluzu pochwowego zmienia się w trakcie cyklu menstruacyjnego. Działanie poszczególnych hormonów (progesteronu i estrogenu) oraz czynników zewnętrznych takich jak np. dieta lub stres warunkuje jego gęstość, lepkość oraz kolor. Ocena wydzieliny może być szczególnie pomocna w momencie, gdy decydujemy się na naturalne metody planowania rodziny. Śluz wytwarzany jest przez ogromną ilość gruczołów w szyjce macicy. Jego produkcja może zwiększyć się z 20 mg aż do 600 mg podczas owulacji.

Funkcje śluzu szyjkowego

Jedną z podstawowych funkcji śluzu pochwowego jest ułatwienie lub utrudnienie plemnikom dojścia do szyjki macicy. Jego zadaniem jest również ochrona dróg rodnych przed uszkodzeniami oraz patogenami, które mogą negatywnie oddziaływać na zagnieżdżony zarodek. W czasie ciąży tworzy się tzw. czop śluzowy, który szczelnie zamyka szyjkę macicy chroniąc przed wypłynięciem wody płodowe.

Śluz płodny- charakterystyka

Wydzielanie większej ilości estrogenów przez organizm kobiety skutkuje powstaniem charakterystycznego obfitego, przezroczystego, rozciągliwego śluzu- porównywalnego do białka jaja kurzego. Tego rodzaju śluz nie tylko ułatwia jak najdłuższe przetrwanie plemnikom za w drogach rodnych za sprawą zasadowego pH, ale także wspomaga ich przemieszczanie się w kierunku szyjki macicy.

Śluz niepłodny- charakterystyka

Podczas dni niepłodnych śluz staje się bardziej gęsty i nierozciągliwy. Jest białawy oraz jest go zdecydowanie mniej. Skutecznie ogranicza możliwość przemieszczania się plemników. Jego pH zmienia się na bardziej kwasowe, co skutkuje krótką żywotnością męskich gamet.

Przeczytaj także:

Innowacyjny test owulacyjny ze śliny wielokrotnego użytku na smartfon

Ból podczas stosunku – przyczyny i leczenie

Translate »