Człowiek to jedyne stworzenie mogące świadomie decydować o współżyciu, znając jego możliwe konsekwencje. Każdy z nas ma indywidualne potrzeby seksualne. Niektóre osoby uważają seks za ogromną przyjemność zbliżającą dwojga ludzi, inne natomiast łączą go przede wszystkim ze staraniem się o upragnione dziecko. Co w momencie gdy chcemy się kochać, lecz nie jesteśmy gotowi na zostanie rodzicami lub mamy w domu gromadkę pociech i nie planujemy ich już więcej? Rozwiązaniem jest antykoncepcja.
Antykoncepcja jako świadome planowanie rodziny
Antykoncepcja to inaczej zapobieganie niechcianej ciąży w kontrolowany sposób. Umożliwia ona podjęcie decyzji dotyczącej swojej płodności. W wielu przypadkach pozwala też uniknąć obaw o swoje zdrowie poprzez ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Skuteczność antykoncepcji określamy wskaźnikiem Pearla. Im mniejszy wskaźnik tym metoda skuteczniej zapobiega ciąży.
Rodzaje antykoncepcji i ich zasada działania
Antykoncepcję dzielimy na naturalną, mechaniczną, chemiczną oraz hormonalną. Aby zdecydować się na odpowiednią metodę, należy porozmawiać na ten temat z zaufanym ginekologiem. Warto uwzględnić wady i zalety każdej z nich oraz nasz stan zdrowotny, który odgrywa tu kluczową rolę.
Antykoncepcja naturalna to jeden ze sposobów zapobiegania ciąży, który jednak wymaga pewnej samodyscypliny. Należy do niej min. metoda owulacji Billingsa opierająca się na określeniu dni płodnych i niepłodnych na podstawie obserwacji śluzu pochwowego a także codzienny pomiar temperatury w pochwie pomagający zorientować się w jakiej fazie cyklu menstruacyjnego obecnie się znajdujemy. Niewątpliwą zaletą tej metody antykoncepcji jest możliwość poznania funkcjonowania swojego organizmu poprzez dokładną obserwację zmian zachodzących w organizmie.
Bardzo popularną i powszechnie dostępną jest antykoncepcja mechaniczna. Uniemożliwia plemnikom dotarcie do komórki jajowej poprzez tworzenie odpowiedniej bariery. Do metod mechanicznych należy np. prezerwatywa. To warstwa lateksu lub innego tworzywa, która zapobiega wydostaniu się nasienia podczas stosunku. Ma w sobie specjalny zbiorniczek do jego gromadzenia. Prezerwatywy chronią także przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Skorzystać możemy także z kapturków naszyjkowych i diafragm dopochwowych, które przeznaczone są dla kobiet. Ich zadaniem jest szczelne zakrycie ujścia szyjki macicy.
Metodą mechaniczną przeznaczoną dla kobiet po porodzie jest wkładka wewnątrzmaciczna. To niewielki przyrząd umieszczany wewnątrz macicy, wykonany z bezpiecznego tworzywa. Na rynku dostępne są dwa rodzaje spirali- miedziana i hormonalna. Miedziana wpływa na śluzówkę macicy poprzez kontrolowany stan zapalny i uniemożliwia zapłodnienie. Wkładka hormonalna natomiast uwalnia progestagen, przez co hamuje owulację. Jest uważana za metodę antykoncepcji hormonalnej.
Do innych metod antykoncepcji hormonalnej należą tabletki jedno oraz dwuskładnikowe. Zagęszczają śluz pochwowy oraz hamują owulację, co jest spowodowane oddziaływaniem hormonów- samego progestagenu lub dodatkowo etylenoestradiolu. Należy przyjmować je codziennie o określonej porze. Popularne jest też stosowanie plastrów, zastrzyków i pierścieniów dopochwowych. Ich działanie jest bardzo podobne do tabletek. Antykoncepcja hormonalna cechuje się bardzo wysoką skutecznością.
Antykoncepcja chemiczna jest najmniej popularnym sposobem zapobiegania ciąży. Polega na stosowaniu specjalnych żeli, globulek, kremów lub areozoli, które niszczą plemniki a także uniemożliwiają im poruszanie się w drogach rodnych kobiety.
Istnieje także tzw. antykoncepcja awaryjna znana pod nazwą “pigułka po”. Powstrzymuje zagnieżdżenie się zarodka a także zaburza przebieg samego zapłodnienia. Aby była skuteczna należy przyjąć ją do 72 godzin po stosunku. Wywołuje wiele skutków ubocznych więc powinna być traktowana jako ostatnia deska ratunku.
Przeczytaj także: