Czy tabletki antykoncepcyjne chronią skutecznie przed ciążą czy tez należy stosować dodatkowe zabezpieczenie antykoncepcyjne?

Czy tabletki antykoncepcyjne chronią skutecznie przed ciążą?

Czy tabletki antykoncepcyjne chronią skutecznie przed ciążą? Kiedy należy stosować dodatkowe zabezpieczenie antykoncepcyjne?

Zadaniem antykoncepcji jest ochrona partnerów przed niechcianą ciążą. Umożliwia ona  także świadome planowanie rodziny. Skuteczność metod antykoncepcyjnych określa tzw. Wskaźnik Pearla.  Im jego wartość jest mniejsza, tym bardziej efektywne działanie środków. Nie stosując antykoncepcji wskaźnik ten wynosi 85.

Przyjmowanie tabletek hormonalnych to jedna z najbardziej skutecznych oraz powszechnych metod zapobiegania ciąży, czy więc należy stosować dodatkowe zabezpieczenie?

Tabletki antykoncepcyjne – sposób działania

W zależności od składu rozróżniamy tabletki jedno oraz dwuskładnikowe. Uwalniany progestagen i estrogen (w przypadku tabletek dwuskładnikowych) wpływają na gospodarkę hormonalną kobiety. Hormony te hamują owulację w organizmie kobiety- czyli uniemożliwiają komórce jajowej przedostanie się do jajowodu. Mogą także wpływać na zagęszczenie śluzu w szyjce macicy, przez co skutecznie utrudniają przemieszczanie się plemników wewnątrz dróg rodnych.

W doborze leków niezbędny jest lekarz, który na podstawie przeprowadzonego wywiadu dobierze najbardziej odpowiednie tabletki antykoncepcyjne.

Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych – kiedy dodatkowe zabezpieczenie antykoncepcyjne?

Wskaźnik Pearla dla tego typu antykoncepcji wynosi 0,1-0,2. Oznacza to tyle, że 0,1-0,2 kobiet na 100 zajdzie w ciążę stosując tę metodę zapobiegania ciąży. W momencie, gdy kobieta korzysta poprawnie z instrukcji zawartej w opakowaniu i przyjmuje tabletki antykoncepcyjne regularnie oraz zgodnie z wytycznymi, szansa na zajście w ciążę jest bardzo mała. Pominięcie dawki lub opóźnienie jej przyjęcia może spowodować delikatne rozregulowanie hormonów, dlatego też w takim przypadku warto przez jakiś czas zabezpieczyć się w dodatkowy sposób – np. używając antykoncepcji mechanicznej: prezerwatywy lub diafragmy dopochwowej.

Warto wiedzieć, że osłabienie działania tabletek hormonalnych spodowować mogą wymioty, zażywanie leków przeczyszczających lub przeciwbiegunkowych jak np. węgiel aktywny lub spożywanie niektórych ziół np. babki płesznik. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, należy skorzystać z porady lekarskiej. Do tego czasu najlepiej dodatkowo chronić się przed niechcianą ciążą.

Osoby nie posiadające stałych partnerów zawsze powinny uzupełniająco używać prezerwatywy, aby uniknąć przeniesienia chorób wenerycznych od potencjalnego nosiciela.

Przeczytaj także:

Tampony gąbkowe BEPPY bez sznurków do seksu podczas okresu

Skuteczna antykoncepcja mechaniczna dla 98% kobiet – Diafragma dopochwowa Caya

Translate »