Czy opóźnione przyjęcie tabletki antykoncepcyjnej może rozregulować okres?

tabletki antykoncepcyjne, Czy opóźnione przyjęcie tabletki antykoncepcyjnej może rozregulować okres?, Naturalna Płodność

Hormonalne tabletki antykoncepcyjne

Hormonalne tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod antykoncepcyjnych. Kobiety cenią je sobie za wygodę, komfort użytkowania i wysoką skuteczność w zapobieganiu przed nieplanowaną ciążą. Jeśli  jednak chcemy, by ta metoda spełniała swoje funkcje powinniśmy pamiętać o jej regularnym stosowaniu. Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej wiąże się przede wszystkim z ryzykiem zajścia w ciążę. Ponadto nieregularne stosowanie pigułek hormonalnych może spowodować rozchwianie cyklu miesiączkowego.

Wpływ hormonalnej tabletki antykoncepcyjnej na zaburzenia miesiączkowania

U wielu kobiet na różnych etapach życia mogą wystąpić mniejsze lub większe odchylenia w cyklu miesiączkowym. Najczęściej polegają na występowaniu miesiączki w niepunktualnym terminie. Dla kobiet, które nie starają się jeszcze o dziecko brak okresu stanowi częsty powód do niepokoju. Poza nieplanowaną ciążą przyczyną opóźniającego się okresu może być przebyty stres, niedobór snu, nieprawidłowe żywienie lub zmiany klimatyczne. Do rozregulowania cyklu może dojść również w wyniku planowanej lub nieplanowanej manipulacji w stosowaniu hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. W ten sposób możemy opóźnić okres lub doprowadzić do jego dłuższego zatrzymania.

Planowane i nieplanowane opóźnienie miesiączki

Dzisiejsze tempo życia nie sprzyja zapominalskim, nie trudno o to , by zwyczajnie zapomnieć o wzięciu pigułki. Jeśli kobieta pominie jedną tabletkę antykoncepcyjną z pewnością nie powinno mieć to wpływu na dalszy przebieg cyklu. Bywa jednak i tak, że celowo dochodzi do rozregulowania cyklu. Plany życiowe (np. zawody sportowe, dzień ślubu) stanowią motywację do zahamowania na jakiś czas miesiączki. Najczęściej robi się to poprzez eliminację przerwy w stosowaniu hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Poprzez takie działanie okres nie występuje w ogóle. W zależności od tego na jak długo chce się opóźnić okres można przyjmować tabletki antykoncepcyjne bez przerwy.

Takie świadome ,,hamowanie okresu’’ nie powinno być jednak podejmowane na własną rękę. Każdorazową chęć opóźnienia miesiączki poprzez stosowanie hormonów powinno się konsultować z lekarzem ginekologiem. Należy również pamiętać, że tabletki antykoncepcyjne oddziałują na układ hormonalny, samo ich stosowanie jest ingerencją w naturę. Stosowanie dodatkowych ,,manewrów’’ w ich przyjmowaniu może z czasem negatywnie odbić się na organizmie.

Przeczytaj także:

Diafragma dopochwowa – antykoncepcja mechaniczna to skuteczna alternatywa dla antykoncepcji hormonalnej

Komputery cyklu jako skuteczna metoda antykoncepcji niehormonalnej

Tampony Beppy – tampony bez sznureczków, z którymi możesz uprawiać sport i seks w trakcie okresu!

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply

Translate »