Czy można zajść w ciążę uprawiając seks analny?

Czy można zajść w ciążę uprawiając seks analny?

Czy można zajść w ciążę uprawiając seks analny?

Wiele osób zastanawia się, czy może dojść do zapłodnienia w trakcie seksu analnego. Choć pytanie wydaje się proste, odpowiedź nie jest taka oczywista. W większości przypadków nie ma takiej możliwości, jednak istnieje niewielka szansa na zajście w ciążę podczas seksu analnego. Kiedy dochodzi do zapłodnienia?

Czym jest zapłodnienie?

Zapłodnienie ma miejsce, gdy plemnik mężczyzny łączy się z komórką jajową kobiety, tworząc pojedynczą komórkę. To jednak skomplikowany proces i jego powodzenie jest uzależnione od licznych czynników.

W wyniku stymulacji podczas stosunku seksualnego dochodzi do wytrysku spermy. W płynie znajduje się gromada plemników, którym przyświeca jeden cel: spotkać się z komórką jajową. Aby jednak to osiągnąć, muszą przejść długą i wyczerpującą podróż. Najpierw plemniki przedostają się z pochwy do szyjki macicy, a następnie przepływają przez macicę do jajowodów. Tam, jeśli któraś z gamet ma szczęście, może przeniknąć do komórki jajowej. Wówczas dochodzi do zapłodnienia. Świeżo zapłodniona komórka jajowa (obecnie nazywana zygotą) przemieszcza się z jajowodów do macicy. Tam zagnieżdża się w ścianie macicy. Zarodek, a potem płód, zostaje na miejscu od momentu implantacji aż do porodu czy przerwania ciąży.

Czasami jednak zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się i rośnie gdzieś poza macicą. Nazywa się to ciążą pozamaciczną. Zwykle występuje w jajowodzie, ale może również w jajniku, szyjce macicy, a nawet w jamie brzusznej.

Kiedy może dojść do zapłodnienia?

Aby zajście w ciążę było możliwe, muszą mu sprzyjać odpowiednie warunki oraz czas. Ten okres nazywa się dniami płodnymi. Zalicza się do nich 3-4 dni przed owulacją, dzień jajeczkowania oraz 3-4 dni po nim. Za szczególnie ważny moment uznaje się owulację, podczas której dojrzała komórka jajowa jest uwolniona z pęcherzyka Graafa. Jajeczkowanie przypada zwykle w środku cyklu menstruacyjnego, jednak może się przesunąć. Podczas starania się o dziecko, warto monitorować okres dni płodnych, np. korzystając z monitorów owulacji. Warto również zaznaczyć, że w odpowiednich warunkach plemniki są w stanie przetrwać w organizmie kobiety około 3-5 dni.

Czy można zajść w ciążę, uprawiając seks analny?

Seks analny to każda aktywność seksualna, która obejmuje penetrację odbytu. Nie musi dotyczyć jedynie wkładania penisa. Może również obejmować gadżety erotyczne czy palce.

Sam seks analny nie może spowodować ciąży. Jeśli jednak dojdzie do penetracji pochwy i na palcach, zabawkach lub na samym penisie znajduje się nasienie, wówczas możliwe jest zapłodnienie. Zajście w ciążę jest również możliwe po wycieku spermy z odbytu do pochwy.

Warto zaznaczyć, że po uprawianiu seksu analnego, a następnie waginalnego czy oralnego, zalecane jest umycie penisa, palców czy zabawek, a także wymiana prezerwatywy. Dzięki temu można uniknąć spowodowania infekcji, poprzez przeniesienie bakterii z odbytu do pochwy.

W przypadku ryzyka zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową czy możliwości zajścia w ciążę należy użyć odpowiedniego zabezpieczenia. W tym wypadku najlepiej sprawdza się antykoncepcja mechaniczna, czyli prezerwatywy. Jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące dolegliwości, trzeba jak najszybciej udać się do lekarza, który wprowadzi odpowiednie procedury.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

 

Leave a Reply

Translate »