Czy można zajść w ciążę na kilka dni przed wystąpieniem miesiączki?

Zajść w ciążę przed miesiączką

Zajść w ciążę przed miesiączką

Znajomość przebiegu cyklu miesiączkowego pozwala oszacować, w jakie dni istnieje największe prawdopodobieństwo, aby zajść w ciążę. Za najbardziej płodny uznaje się dzień owulacji (wypadający ok. 14 dnia cyklu) oraz kilka dni przed oraz i kilka dni po niej. Przy regularnych miesiączkach szansa na zajście w ciążę tuż przed okresem jest dość niska. Jednak w niektórych sytuacjach, np. gdy cykle nie są regularne (np. są bardzo krótkie) możliwość zapłodnienia staje się dużo bardziej realna.

Stosunek przed miesiączką – naturalne zabezpieczenie przed zajściem w ciążę?

Ze względu na fakt, że standardowo okres przed miesiączka jak i czas trwania uznaje się za niepłodny, wiele par uważa, że podejmowanie stosunku w tym czasie jest bezpieczne. Rzeczywiście, podręcznikowo ten czas uznawany jest za niepłodny, a podejmowanie w tym czasie stosunku wiąże się ze znikomą szansą zajścia w ciążę. Sytuacja ulega zmianie, kiedy weźmiemy pod uwagę kilka wyjątków dotyczących przebiegu kobiecego cyklu.

  1. Należy pamiętać, że żywotność plemników w kobiecym organizmie może być dłuższa (mogą przebywać w pochwie nawet do 5 dni). W tego typu sytuacji kobieta może podejmować stosunek w dni niepłodne (np. w dni poprzedzające miesiączkę), a mimo to zajść w ciążę.
  2. Kobiety różnią się ilością dni płodnych i niepłodnych w ciągu cyklu, co uzależnione jest długością jego trwania. Niektóre kobiety mają bardzo krótkie cykle – trwające zaledwie 26 dni. W tego typu przypadkach moment owulacji przypada dużo wcześniej – mamy do czynienia ze zjawiskiem wczesnej owulacji, która niekiedy może pojawić się nawet przed 10 dniem cyklu. Jeśli kobieta nie jest świadoma przebiegu swojego cyklu może źle oszacować okres niepłodności i zajść w nieplanowaną ciążę.
  3. Długość kobiecego cyklu może niekiedy ulec wydłużeniu lub skróceniu. Mogą przyczynić się do tego problemu zdrowotne, silny stres, schorzenia układu rozrodczego lub hormonalnego. Bardzo często powodują one różnorodne ,,anomalie’’ w długości cyklu miesiączkowego, którego mogą dotyczyć więcej niż jednego cyklu.

Jak prawidłowo wyznaczyć dni płodne i niepłodne?

Okres, który standardowo uznajemy za niepłodny nie zawsze należy brać za pewnik. Oprócz standardowej kalkulacji dobrze jest poznać działanie swojego organizmu. Przydatną metodą pozwalającą pewniej oszacować fazę niepłodną i płodną jest codzienna obserwacja śluzu i temperatury, którą dobrze jest robić przez przynajmniej 12 miesięcy. Ponadto na rynku dostępne są narzędzia, pozwalające sprawdzić dni płodne i dni niepłodne. Należą do nich testy i testery owulacyjne jak i  specjalistyczne komputery cyklu, które pozwalają wygenerować indywidualny profil cyklu miesiączkowego.

 

Przeczytaj także:

Jak wyznaczyć dni płodne i niepłodne?

Wskazówki jak zajść w ciążę skutecznie.

Jak obliczyć dni płodne u kobiety z nieregularnymi miesiączkami?

 

 

Leave a Reply

Translate »