Czy jest się płodnym w pierwszym dniu miesiączki?

Czy jest się płodnym w pierwszym dniu miesiączki?

Czy jest się płodnym w pierwszym dniu miesiączki?

Seks podczas miesiączki przestaje być już tematem tabu. Wiele kobiet podejmuje aktywność seksualną właśnie w tym okresie. Obecnie wiadomo,  że może przynieść to wiele pozytywnych skutków np. w postaci zmniejszenia dolegliwości bólowych. Dodatkowo prawdopodobieństwo zapłodnienia w trakcie okresu jest zazwyczaj niskie, w związku z tym wiele kobiet rezygnuje z dodatkowej antykoncepcji, traktując miesiączkę jako ,,naturalny sposób’’ zabezpieczenia przed nieplanowaną ciążą. Jednak czy aby na pewno można w tym czasie można zapomnieć o ryzyku zapłodnienia?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. W gruncie rzeczy wiele zależy od przebiegu indywidualnego cyklu miesiączkowego.  Przy regularnym cyklu kobieta może w prosty sposób oszacować okres płodny i niepłodny. Szansa zapłodnienia w pierwsze dni miesiączki jest wówczas  bardzo nikła, ponieważ przypada wtedy okres niepłodny. W przypadku kobiet o nieregularnych cyklach nie jest to już tak oczywiste, ponieważ w tym przypadku dokładne określenie okresu płodnego jest zazwyczaj utrudnione. Oczywiście szansa na zapłodnienie podczas miesiączki wciąż jest wtedy niska, ale jednak nie możemy jej całkowicie wykluczyć. Przy cyklach, które nie są regularne zawsze może dojść do przesunięcia miesiączki lub wystąpienia niespodziewanego krwawienia śródmiesiączkowego w połowie cyklu, a więc w okresie, w którym istnieje największa szansa na zapłodnienie. Dodatkowo ryzykowne może być współżycie bez dodatkowych metod antykoncepcyjnych w przypadku kobiet, które mają skrócony lub wydłużony cykl miesiączkowy. Wówczas prawidłowe określenie momentu jajeczkowania jest bardzo trudne, a podjęcie współżycia w tym czasie może wiązać się z ryzykiem nieplanowanego zapłodnienia.

Podejmując współżycie w pierwszych dniach okresu należy również pamiętać, że plemniki są w stanie przetrwać w drogach rodnych nawet ok 3 dni, a komórka jajowa, która zostanie wówczas uwolniona może być zapłodniona jeszcze przez 24 godziny. Wówczas jeśli doszło do zaburzeń długości cyklu, a okres miesiączki, owulacji oraz żywotności plemników zejdzie się w czasie ryzyko nieplanowanego zapłodnienia może zdecydowanie wzrosnąć.

 

TAGI: antykoncepcja, seks, owulacja, dni płodne, dni niepłodne

 

Leave a Reply

Translate »