Świadoma antykoncepcja pozwala decydować o swojej płodności. To także zapobieganie niechcianej ciąży w sposób kontrolowany, do momentu nastania gotowości rodzicielskiej obojga partnerów. W niektórych przypadkach pomaga uniknąć problemów zdrowotnych np. chroniąc przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Za najskuteczniejsze metody antykoncepcyjne uważa się metody hormonalne. To najbardziej ingerujące w ogranizm środki, które skutecznie blokują owulację. Dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy są stosowane regularnie, według instrukcji użycia. Odstawienie antykoncepcji hormonalnej wiąże się najczęściej z chęcią posiadania dziecka lub z wystąpieniem dokuczliwych skutków ubocznych jak wymioty czy pojawienie się problemów sercowo-naczyniowych. Czasami też kobieta pragnie zmienić metodę antykoncepcji na bardziej naturalną. Jako, że odstawienie np. tabletek antykoncepcyjnych wiąże się ze zmianami w gospodarce hormonalnej, warto wiedzieć jak świadomie współżyć po rezygnacji z hormonów.
Na czym polega działanie tabletek antykoncepcyjnych?
Tabletki antykoncepcyjne występują w dwóch wariantach- jako jedno raz dwuskładnikowe. Ich podstawowym zadaniem jest hamowanie owulacji, tak, by uniknąć niechcianego zapłodnienia. Zagęszczają one także śluz pochwowy. Działanie tabletek opiera się na uwalnianiu hormonów w organizmie. Samego progestagenu lub także etylenoestradiolu- są to składniki większości nowoczesnych środków antykoncepcyjnych. Skuteczność tej metody opiera się na systematycznym przyjmowaniu tabletek, codziennie o tej samej porze.
Kiedy mogę zajść w ciążę po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?
W przypadku odstawienia tabletek przez zdrową kobietę, cykl reguluje się dość szybko. Znaczenie ma min. długość przyjmowania środków hormonalnych, wiek oraz stan zdrowotny. Czasem powrót organizmu do równowagi hormonalnej może zająć nawet parę miesięcy.
Pierwsze krwawienie to często tzw. krwawienie z odstawienia- niekoniecznie jest to miesiączka. Nieregularne, skąpe a także bolesne okresy mogą być z początku całkiem normalne, co wynika z procesu regulacji hormonalnej. W momencie, gdy brak jakiegokolwiek krwawienia, które nie jest spowodowane ciążą lub gdy doświadczamy dziwnych, nieznanych nam dolegliwości warto zasięgnąć porady lekarza.
Jajeczkowanie powraca najczęściej już w pierwszym cyklu. Zdarza się, że u niektórych kobiet następuje na drugi dzień od odstawienia tabletek. Jeżeli pacjentka pragnie mieć potomka, najlepiej poczekać około 3-4 miesiące od zażycia ostatniej tabletki. Pozwoli to lepiej przygotować się do macierzyństwa a jednocześnie przyniesie rezultaty w postaci unormowania układu hormonalnego, który bierze bardzo ważny udział w procesie zapłodnienia i rozwoju dziecka. Pomocne może okazać się także wykonanie podstawowych badań typu cytologia czy USG jajników w celu upewnienia się czy wszystko funkcjonuje prawidłowo. Ciąża możliwa jest bardzo szybko – w niektórych przypadkach już po paru dniach od odstawienia tabletek.
Rezygnacja z tabletek antykoncepcyjnych powinna odbywać się pod opieką ginekologa.
Przeczytaj także: