Ciąża a seks oralny. Czy możliwe jest poczęcie podczas seksu oralnego?

Czy możliwe jest poczęcie podczas seksu oralnego?

Czy możliwe jest poczęcie podczas seksu oralnego?

Istnieje wiele mitów i błędnych przekonań na temat przebiegu ciąży. Nieprawdziwe informacje mogą powodować niepotrzebny strach wokół seksu i naszych ciał oraz prowadzić do nieplanowanego poczęcia. Wiele osób obawia się, że może zajść w ciążę podczas seksu oralnego. Czy jest to możliwe?

Czy możliwe jest poczęcie podczas seksu oralnego?

Odpowiedź na to pytanie, brzmi nie. Niezależnie od tego, czy jesteś po robieniu, czy po „przyjmowaniu”, nie możesz zajść w ciążę w wyniku seksu oralnego lub pocałunków. Podczas gdy plemniki mogą przetrwać 3-5 dni w układzie rozrodczym, nie mogą żyć w przewodzie pokarmowym. Z tego powodu nie można zajść w ciążę poprzez połknięcie nasienia. Kiedy osoba połyka nasienie, sperma przechodzi przez układ pokarmowy tą samą drogą, co wszystko inne, co człowiek zje lub wypije. Ta droga nie dociera do narządów rozrodczych i nie spowoduje ciąży. Połknięte nasienie nie wchodzi w kontakt z pochwą, a zanim kobiety oddają mocz lub wypróżniają się z resztkami nasienia, niemożliwe jest zajście w ciążę.

Seks oralny nie jest jednak całkowicie pozbawiony ryzyka — każdy kontakt ust z genitaliami może stanowić ryzyko zarażenia się infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Co więcej, jeśli na ustach czy dłoniach partnera znajduje się nasienie, to wówczas istnieje możliwość przeniesienia spermy do narządów rodnych kobiety. Dlatego po seksie oralnym warto zadbać o higienę, jeśli planujemy dalsze współżycie.

Czy można zajść w ciążę w dowolnym momencie cyklu?

Warto również pamiętać, że nie można zajść w ciąże w dowolnym momencie cyklu. Poczęcie ma miejsce, gdy plemnik połączy się z ludzką komórką jajową. W każdym cyklu menstruacyjnym jest około sześciu dni, kiedy ekspozycja na plemniki może doprowadzić do ciąży — pięć dni poprzedzających owulację i cały dzień po jajeczkowaniu. Owulacja (uwolnienie komórki jajowej z jajnika do jajowodu) zwykle ma miejsce około 13-15 dni przed rozpoczęciem każdego okresu. Po uwolnieniu komórka jajowa może być zapłodniona przez około 12-24 godzin.

Podobnie jak w przypadku okresu, czas owulacji może zmieniać się z cyklu na cykl i można mieć nietypowy cykl, w którym w ogóle nie występuje jajeczkowanie. Jednak jak wspomniano wyżej, plemniki mogą żyć w ciele do około pięciu dni. Oznacza to, że jeśli uprawia się seks waginalny bez zabezpieczenia w dniach poprzedzających owulację, plemniki mogą przetrwać wystarczająco długo, aby potencjalnie zapłodnić komórkę jajową i może dojść do poczęcia.

Przeczytaj także:

Wkładka antykoncepcyjna Diafragma Caya do samodzielnego stosowania, odpowiednia dla 98% kobiet

Monitor płodności do wyznaczania dni płodnych i owulacji na smartfon. Certyfikowana aplikacja antykoncepcyjna. Wyrób medyczny.

Tampony BEPPY bez sznureczków do sauny, na basen i fitness a także do seksu podczas okresu

Kubeczek menstruacyjny BEPPY Cup, który nie przecieka dzięki specjalnemu wewnętrznemu kołnierzowi

 

Leave a Reply

Translate »