Spadek libido. Przyczyny i Rozwiązania.

, Spadek libido. Przyczyny i Rozwiązania., Naturalna PłodnośćMasz wrażenie,  że żar w Twoich relacjach intymnych zgasł, a potrzeby seksualne znacznie zmalały? Prawdopodobnie z jakiś powodów Twoje libido obniżyło się. Przyczyn może być wiele – nadmierny stres,  zmęczenie, problemy w komunikacji z partnerem, czy też brak samoakceptacji. Poziom tzw. ,,apetytu seksualnego’’ jest kwestią indywidualną.  Uznaje się jednak, że jest najwyższy między 20 a 30 rokiem życia, później stopniowo maleje. U kobiet pojawia się okres menopauzy oraz zmiany hormonalne, które mogą przyczyniać się do  spadku chęci na seks.  Również u mężczyzn w wyniku starzenia się organizmu poziom testosteronu opada.  Oprócz zmian biologicznych każdy może przeżywać okresowe zmniejszenie apetytu  na seks.  Jeśli  jednak problem utrzymuje się przez dłuższy okres  czasu, nie lekceważ go. Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny i jak sobie z nimi radzić.

Stres

Praca pod ciągłą presją, hałas, uciążliwości dnia codziennego – nie trzeba wiele, by znaleźć się w obliczu stresu.  Kiedy jesteśmy pod ciągłym napięciem, zmniejszają się dopływy krwi do genitaliów. Gorsze krążenie przyczynia się do obkurczania mięśni, problemów z erekcją i ogólnego wyciszenia popędu.  Niekiedy ukojeniem okazują się relaksacyjne kąpiele, masaż, czy chociażby półgodzinna chwila dla siebie w ciągu dnia. Dotleniaj się! Nie siedź po godzinach w pracy, zadbaj o aktywność fizyczną.

Nadmierne zmęczenie

Nadmierne przemęczenie nierzadko odbija się na poziomie libido . Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn. Gdy mózg domaga się snu, nie ma miejsca na seksualne fantazje. To naturalna tendencja  organizmu,  który potrzebuje regeneracji i odbudowy energetycznych zasobów. Dzisiejsze tempo życia często blokuje tę możliwość, dlatego zmęczenie zdaniem seksuologów jest jedną z najczęstszych przyczyn spadku popędu. Nadmierne zaangażowanie w pracę wpływa na spadek energii w inicjowaniu zbliżeń intymnych. Jak sobie z tym radzić? Zregeneruj się, wyśpij,  oderwij się na chwilę od obowiązków, a libido  powinno samo powrócić. Jeśli pracujesz do późna może warto częściej inicjować kontakty seksualne o poranku, gdy organizm nie jest jeszcze przemęczony.

Brak akceptacji własnego ciała

Patrząc w lustro, widzimy niekiedy obwisłą skórę, cellulit, nadmierne kilogramy.  Kompleksy biorą górę  i w efekcie przestajemy myśleć o seksie. Nie czując się dobrze w swoim ciele – nie poczujemy się też dobrze w sypialni.  Warto jednak zastanowić się, czy nie jesteśmy dla siebie zbyt wymagający. Często partner nie przykłada tak dużej uwagi do mankamentów naszego wyglądu, zwłaszcza w długoletnich i dojrzałych relacjach.  Jeśli jednak chcesz temu zaradzić, możesz śmiało zadbać  o odpowiednią atmosferę w sypialni – specjalny sposób oświetlenia, czy w przypadku kobiet seksowną bieliznę, dodającą pewności siebie. Jeśli naprawdę nie czujesz się dobrze w swoim ciele może warto pomyśleć o rzeczywistej pracy nad jego wyglądem? Zbilansowana dieta i regularne ćwiczenia sprawią, że nie  tylko poprawisz swoją sylwetkę i pozbędziesz się cellulitu, ale przede wszystkim poczujesz się zdrowiej.

Problemy w relacji z partnerem

Często przyczyną spadku libido są problemy w relacji z partnerem. Być może czujesz wobec niego żal lub macie za sobą niewyjaśnione spory. Ukryte urazy bardzo często powodują spadek popędu seksualnego. Niekiedy też przyczyną obniżenia libido jest brak porozumienia partnerów w sferze seksualnej. Może preferujesz inny rodzaj pieszczot seksualnych od partnera lub nie odpowiada Ci sposób w jaki Cię dotyka? W takich sytuacjach najlepszym lekarstwem okazuje się szczera rozmowa. Spróbujcie rozwiązać konflikty, porozmawiajcie o swoich potrzebach seksualnych, zacznijcie poznawać swoje ciała na nowo.  W przypadku trudności w komunikacji może  warto skorzystać  z pomocy specjalisty – seksuologa.

Choroby  i przyjmowanie leków

Spadek libido może być także  związany  z  niektórymi chorobami, m.in.:

  • Depresją
  • Niedoczynnością tarczycy
  • Miażdżycą
  • Cukrzycą

Również w przypadku stosowania określonych leków możesz odczuwać znaczne obniżeniu popędu seksualnego. Należą do nich:

– środki antydepresyjne oraz tabletki stosowane w leczeniu padaczki i choroby afektywnej-dwubiegunowej

– leki stosowane w leczeniu alergii, przeciwhistaminowe

– stosowane w leczeniu chorób układu krążenia beta-blokery

Poziom libido powraca zazwyczaj po zakończonej kuracji. Jednak w przypadku długotrwałego stosowania leków – w sytuacji chorób przewlekłych  nawet po ustabilizowaniu objawów popęd seksualny może nie być na takim samym poziomie jak kiedyś. Nie oznacza to oczywiście końca życia seksualnego!  W takich sytuacjach warto poświęcać więcej czasu na  urozmaicenie współżycia – poświęcać więcej czasu grze wstępnej, czy lepszemu poznawaniu potrzeb partnera.

 

Leave a Reply

Translate »