Seks w ciąży. Kiedy nie należy współżyć w ciąży?

Seks w ciąży

Seks w ciąży

Ciąża to dla wielu kobiet piękny, pełen radości okres. Niestety wiąże się on też z wieloma wyrzeczeniami i zmusza do przywiązywania większej uwagi do tego co robimy na co dzień, tak aby nie zaszkodzić sobie i dziecku. Partnerzy nierzadko zastanawiają się czy można uprawiać w tym czasie bezpieczny seks w ciąży. Warto z pytaniem tym udać się do ginekologa, który rozwieje nasze wątpliwości i obawy.

Seks w ciąży- niebezpieczeństwa

Podczas zachowania aktywności seksualnej w ciąży należy zwrócić uwagę na zalecenia naszego lekarza. Czynniki świadczące o tym, że lepiej zachować wstrzemięźliwość to m.in. wcześniejsze poronienia, ciąża zagrożona przedwczesnym porodem lub poronieniem, skracanie szyjki macicy, krwawienie z dróg rodnych, zatrucie ciążowe, zaawansowana infekcja intymna czy przodujące łożysko. W momencie gdy zauważamy brunatną wydzielinę z pochwy oraz czujemy dyskomfort podbrzusza należy bezwzględnie przerwać współżycie i zasięgnąć rady specjalisty.

Niekiedy nawet pieszczoty intymne mogą być ryzykowane dla przebiegu ciąży, np. pieszczoty piersi powodują wydzielanie się oksytocyny- hormonu, który na późniejszym etapie ciąży może przyspieszyć akcję porodową. W przypadku zagrożenia przedwczesnym porodem należy unikać zbliżeń szczególnie w 3 trymestrze, gdzie występuje największe ryzyko przyspieszenia akcji porodowej. Warto zaznaczyć, że nasienie partnera w kontakcie z drogami rodnymi kobiety powoduje szybsze rozwieranie się szyjki macicy pod działaniem zawartych w nim prostaglandyn. Macica przy zdrowej ciąży nie reaguje na bodźce te aż do 38 tygodnia.

W momencie gdy ciąża przebiega bez utrudnień i niepokojących symptomów a dziecko rozwija się prawidłowo, nie ma przeciwskazań dotyczących zbliżeń seksualnych. Podczas współżycia warto wybrać pozycję wygodną dla kobiety- czyli taką, gdzie nie będzie uciskany jej brzuch. Płód chroniony jest wodami płodowymi a także workiem owodniowym- nie ma możliwości skrzywdzenia go podczas uprawiania seksu. W ciąży nie zaleca się używania zabawek erotycznych umieszczanych w pochwie kobiety, seksu analnego oraz pieszczot oralnych, które mogą spowodować dostanie się powietrza w okolice łożyska. Dlatego spełnianie najskrytszych fantazji erotycznych lepiej zostawić na później, gdy na świecie pojawi się upragniony potomek.

Zalety współżycia seksualnego w ciąży

Seks w ciąży może być udany jak nigdy dotąd. Ukrwienie miejsc intymnych u kobiety zwiększa się i co za tym idzie jest ona w stanie osiągać intensywniejsze orgazmy. Jeśli partnerzy nie wstydzą się rozmawiać ze sobą i są otwarci na to jak zmienia się ciało kobiety gdy jest brzemienna, ich więź emocjonalna potrafi się bardzo zacieśnić. Pogłębia to miłość oraz przygotowuje do lepszego wejścia w rolę rodziców we dwoje. Udowodniono również, że aktywność seksualna ciężarnej pozytywnie wpływa na poród przez wyćwiczone mięśnie macicy, a także wyzwala endorfiny które odpowiadają za lepsze samopoczucie.

Przeczytaj także:

Brak ochoty na seks i ból podczas stosunku po porodzie – przyczyny i jak temu zaradzić

Wyznaczanie dni płodnych i niepłodnych w 5 minut. Skuteczność 98% – Tester Owulacyjny ze śliny

 

Leave a Reply

Translate »