Od czego zależy męskie libido i jak je zwiększyć

, Od czego zależy męskie libido i jak je zwiększyć, Naturalna PłodnośćWbrew powszechnej opinii męskie libido nie zawsze musi być na najwyższym poziomie. Okazuje się, że co raz więcej mężczyzn skarży się na spadek lub utratę popędu seksualnego. W  czasach, gdy wymagania w sferze seksualnej wobec mężczyzn są co raz większe brak chęci na współżycie może negatywny wpłynąć na poczucie własnej wartości i męskości. Co może zaburzać męskie libido? Czy można wpłynąć na jego poziom?

Otyłość

Jak donoszą badania amerykańskich naukowców otyli mężczyźni mają niższy poziom testosteronu (hormonu odpowiedzialnego za pożądanie seksualne) we krwi i wyższy poziom estrogenu. Dysregulacja hormonalna wśród otyłych mężczyzn wpływa negatywnie nie tylko na popęd seksualny, ale także zwiększa ryzyko pojawienia się zaburzeń erekcji i niepłodności. Jak się więc okazuje zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna to podstawa zdrowego trybu życia, ale też funkcjonowania seksualnego.

Brak snu

Współczesnemu mężczyźnie często brakuje czasu na  dobry sen, który pełni ważną funkcję w regeneracji organizmu (a więc również w podejmowaniu aktywności seksualnej). Brak snu może stać się przyczyną bezsenności oraz ogólnego spadku energii – zabójców męskiego libido. Jednak regularne niedosypianie może spowodować znacznie poważniejsze skutki, np. w postaci zmian na poziomie biochemicznym. Każda nieprzespana noc wiąże się ze spadkiem poziomu testosteronu, czyli głównej siły napędowej męskiego libido. Podstawowe rozwiązanie – zadbaj o higienę snu, postaraj się, aby był on odpowiednio długi i komfortowy, a libido powinno wkrótce wrócić do dawnego poziomu.

Stres

Stres jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka, jednak problem pojawia się wtedy, gdy przestajemy sobie z nim radzić. W męskim świecie nie brak stresujących sytuacji – problemy finansowe, kłopoty w pracy, pełnienie roli jedynego żywiciela rodziny. To wszystko może wpłynąć na libido. W jaki sposób? W psychologii nazywane jest to reakcją ,,walcz albo uciekaj’’, za którą odpowiedzialne są pewne obszary w mózgu. Reakcja ta jest pochodną po  naszych przodkach, którzy w sytuacji zagrożenia musieli podjąć natychmiastową reakcję na bodźce zagrażające – współcześnie sytuacje, które określamy mianem ,,stresujących’’. Reakcje na nie z jednej strony powodują automatyczny napływ krwi do odpowiednich struktur ciała. Inne funkcje organizmu zostają natomiast wyłączone – np. popęd seksualny, który, zapada na czas stresujących sytuacji  w sen zimowy. Jeśli więc czujesz się od dłuższego czasu przytłoczony stresem i nie potrafisz sobie z nim  efektywnie poradzić  być może dobrym rozwiązaniem okaże się wizyta u specjalisty – psychologa.

Depresja

Depresja dotyka co raz więcej współczesnych mężczyzn. Skutki jej działania znajdują odzwierciedlenie nie tylko w odczuwanych emocjach (smutku, lęku, bezsilnościach), ale mogą też znacząco wpłynąć na funkcjonowanie seksualne. Jak dowodzą badania około 50% mężczyzn chorujących na depresję doświadcza spadku libido. Depresja może zaburzać funkcjonowanie neurohormonalne, ograniczać przeżywanie poczucia przyjemności, powodować brak poczucia atrakcyjności. Nie bez znaczenia  w przypadku depresji jest również przyjmowanie specjalistycznych leków, które mogą obniżać popęd seksualny. Jeśli odczuwasz więc, że depresja (lub podejmowane w związku z nią leczenie np. farmakoterapia)  pogarsza twoje funkcjonowanie seksualne nie wahaj się o tym powiedzieć swojemu specjaliście – psychologowi lub psychiatrze.

Problemy w związku

Zdrowie psychiczne ma ogromny wpływ na zdrowie fizyczne ( i na odwrót). Problemy z pobudzeniem seksualnym mogą mieć więc swoje podstawy w relacji z partnerką. Nie należy zapominać, że  poziom libido nie jest zależny wyłącznie od indywidualnych predyspozycji temperamentalnych, ale od jakości i stopnia komunikacji między dwojgiem osób. Nadmiar problemów, emocjonalnych, konflikty, wzajemne urazy oraz brak odpowiedniej komunikacji może negatywnie odbić na chęć zbliżeń intymnych.  Najlepszym rozwiązaniem w tego typu sytuacjach jest szczera (i niekiedy oczyszczająca) rozmowa z partnerem. Jeśli mimo to popęd seksualny nie wraca być może warto zdecydować się na terapię dla par (małżeństw).

Domowe sposoby na poprawę libido

Stres, problemy zdrowotne, brak odpowiedniej higieny snu lub konflikty z partnerką to często trudni przeciwnicy na drodze do udanego życia seksualnego. Niezależnie od tego, w jakim stopniu będziesz starał poradzić sobie z tymi problemami możesz spróbować ,,domowych’’ sposobów na podniesienie popędu. O to niektóre z nich:

Przyprawy- cynamon, imbir, czosnek, chilli – z pewnością mogą zrobić wiele dobrego dla męskiego libido. Ich właściwości rozgrzewające i pobudzające  będą sprzyjać podejmowaniu zbliżeń intymnych.

Wspólny masaż przy użyciu aromatycznych olejków – np. migdałowego, majerankowego, czy jaśminowego to dobry sposób na obudzenie libido. Przypisuje się im antydepresyjne i relaksacyjne działanie, które pozwoli obudzić zmysły i rozluźnić spięte ciało.

Czekolada – od dawna uznawana za symbol pożądania. Po spożyciu kilku kostek czekolady dochodzi do uwolnienia  fenyloetyloaminy i serotoniny w organizmie człowieka, które mają działanie afrodyzjaku i poprawiają samopoczucie psychiczne, a to już dobry krok ku temu, by podnieść męskie libido.

Lampka wina – najlepiej czerwonego sprzyja rozluźnieniu ciała i podnosi pożądanie (nie należy jednak przesadzić z alkoholem – jego zbyt duża ilość może przynieść efekt odwrotny i uniemożliwić osiągnięcie orgazmu).

TAGI: libido, męskie libido, seks

Leave a Reply

Translate »