Od czego zależy kobiece libido i jak je zwiększyć?

Regularna aktywność seksualna może zdziałać wiele dobrego w funkcjonowaniu kobiety. Seks znacząco poprawia fizyczną i psychiczną kondycję, opóźnia procesy starzenia się organizmu, a nawet potrafi zmniejszyć dolegliwości bólowe związane z miesiączką. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy odchodzi na niego ochota. Czy można wpłynąć na kobiecy popęd?

Popęd seksualny, czyli libido jest potrzebą podejmowania aktywności seksualnej, której poziom u każdego człowieka może być różny, choć z natury u mężczyzn jest on silniejszy niż u kobiet. Nie istnieją jednak wytyczne określające normy poziomu popędu seksualnego, ponieważ w tej kwestii najważniejsze są  subiektywne odczucia. Niepokoić może więc sytuacja, gdy kobieta obserwuje, że ochota na seks zdecydowanie spadła w porównaniu z wcześniejszym funkcjonowaniem i w związku z tym odczuwa wyraźny dyskomfort psychiczny. Od czego zależy poziom kobiecego libido, czy można je zwiększyć?

Gospodarka hormonalna

Aktywność hormonalna kobiety może mieć duże znaczenie dla pragnienia zbliżeń intymnych. W pierwszej fazie cyklu aż do momentu owulacji w wyniku podniesionego poziomu estrogenów  ochota na seks rośnie. Natomiast po okresie owulacji dochodzi do spadku libido, do czego przyczynia się wzrost poziomu progesteronu. W cyklu miesiączkowym moment, w którym poziom pożądania jest najniższy przypada najczęściej na kilka dni przed miesiączką, co wynika z obniżonego poziomu zarówno estrogenu jak i progesteronu. Poziom poszczególnych hormonów u każdej kobiety jest jednak kwestią indywidualną – przykładowo u kobiet z naturalnie wysokim poziomem estrogenów przed miesiączką może rosnąć ochota na seks, w przeciwieństwie do kobiet z wysokim poziomem progesteronu, które w tym czasie raczej będą unikać miłosnych uniesień, a zmiany hormonalne będą wywoływać u nich większą skłonność do irytacji. Różnorodna wrażliwość systemu hormonalnego może też wyjaśniać, dlaczego niektóre kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną skarżą się na zmniejszony popęd seksualny.

Prolaktyna a poziom pobudzenia

Oddziaływanie hormonów na poziom pobudzenia widoczne jest również u młodych mam. W czasie ciąży rośnie poziom prolaktyny – hormonu odpowiedzialnego za prawidłowy przebieg ciąży oraz regenerację organizmu kobiety po porodzie. Prolaktyna poza tym blokuje owulację i zmniejsza popęd seksualny w czasie ciąży. Jest to jednak naturalne zjawisko i po pewnym okresie od narodzin dziecka poziom hormonu powinien wrócić do normy. Niekiedy jednak poziom prolaktyny może wzrosnąć niezależnie od tego czy kobieta jest w ciąży.  Może to wynikać z nieprawidłowej pracy przysadki mózgowej lub rozwijających się w jej obrębie guzów.  Jednym z objawów wzrostu prolaktyny może być wówczas zmniejszony poziom pobudzenia seksualnego. Podniesiony poziom prolaktyny wykażą specjalistyczne badania hormonalne, na które powinien skierować ginekolog lub endokrynolog.

Choroby tarczycy

Na poziom kobiecego libido  może również wpłynąć praca tarczycy. W szczególności  znaczenie może odegrać niedoczynność tarczycy lub choroba Hashimoto, gdzie zwykle występuje obniżony popęd. W celu dokładnej analizy wpływu hormonalnego na funkcjonowanie seksualne w tych chorobach należy wykonać badanie hormonów tarczycy.

Zdrowie psychiczne

Poczucie satysfakcji w związku,  poziom komunikacji z partnerem,  odniesienie do własnego ciała i seksualności to kolejne czynniki, które mogą wpływać na poziom  libido. Jeśli kobieta znajduje się w satysfakcjonującej relacji, w której może realizować ważne dla siebie potrzeby i komunikować się  z partnerem na tematy związane z intymnością, jeśli akceptuje swój wygląd i seksualność to prawdopodobnie będzie to pozytywnie oddziaływać na poziom jej pobudzenia. Jeśli natomiast w relacji romantycznej brakuje prawidłowej komunikacji, kobieta nosi w sobie uraz lub żal do partnera, ma negatywny stosunek wobec własnej seksualności (np. w wyniku traumatycznego dla niej zdarzenia wykorzystywania seksualnego) jej libido może ulec obniżeniu. Zdrowie psychiczne ma ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu, w tym  również na seksualną sferę naszego życia. Nie należy zapomnieć,  że poziom libido  może ulec obniżeniu również w wyniku długotrwałego stresu, kryzysowego zdarzenia w życiu, w przypadku niektórych chorób psychicznych, np. depresji lub z powodu stosowania pewnych leków.

Jak poprawić libido domowymi sposobami?

Niezależnie od poziomu hormonów, kondycji fizycznej i psychicznej naszego organizmu możemy próbować podnieść poziom pobudzenia ,,domowymi sposobami”. O to niektóre z nich:

gorzka czekolada – wpływa na wzrost poziomu dopaminy (hormonu szczęścia) i dobrze oddziałuje  na naczynia krwionośne (dzięki zawartości bioflawonoidów). Zawarty w czekoladzie cukier może też dodać energii, która zachęci do miłosnych uniesień.

lampka czerwonego wina – kieliszek wina może pozytywnie wpłynąć na rozszerzanie naczyń krwionośnych oraz zwiększyć dopływ krwi do ciała.

kolor czerwony – od zawsze kojarzony z namiętnością, pasją i seksualnością – czerwony strój lub bielizna  może pozytywnie wpłynąć na kobiece libido i zwiększyć ochotę na seks.

TAGI: libido, damskie libido, seks, popęd seksualny

.

Leave a Reply

Translate »