Ból podczas stosunku – przyczyna i sposoby leczenia

Ból podczas stosunku - rozszerzacze pochwy

Ból podczas stosunku – rozszerzacze pochwy

Choć aktywność seksualna kojarzy się z przyjemnymi doznaniami, czasami może być źródłem dużego dyskomfortu. Ból podczas stosunku to jedno z najczęstszych powodów zgłoszeń do poradni ginekologicznej lub seksuologa. W przypadku kobiet powodem dolegliwości bólowych są najczęściej pochwica, dyspareunia lub wulwodynia. Jakie są objawy tych schorzeń i w jaki sposób można z nimi radzić?

Seks to ważny element życia partnerskiego. Problemy w sferze seksualnej mogą znacząco wpływać na aktualne funkcjonowanie związku oraz komfort psychiczny partnerów. Ból odczuwany podczas stosunku zniechęca do podejmowania aktywności seksualnej, a w skrajnych przypadkach prowadzi do całkowitego jej wykluczenia. Problemu nie należy bagatelizować. W przypadku długotrwałych dolegliwości dobrze udać do ginekologa, seksuologa lub psychologa, który pomoże znaleźć przyczynę problemu. Podłoże wielu problemów seksuologicznych leży w psychice człowieka, niekiedy powodem mogą być  różnorodne schorzenia ginekologiczne.

Najczęstsze przyczyny bólu podczas stosunku u kobiet

Pochwica

Polega na mimowolnym skurczu mięśni wokół pochwy, który znaczącą utrudnia lub całkowicie uniemożliwia wprowadzenie członka i odbycie stosunku. Pochwica często występuje u młodych, niedoświadczonych seksualnie kobiet odczuwających lęk przed podjęciem stosunku. Nierzadko schorzenie to objawia się jako reakcja obronna u kobiet, które były w przeszłości ofiarami gwałtu lub innych przestępstw seksualnych. Niekiedy pochwica rozwija się również w wyniku infekcji grzybicznej, pasożytniczej lub bakteryjnej, przebytej choroby lub urazów narządów rodnych.

Dyspareunia

Schorzenie to polega na odczuwaniu bólu podczas stosunku i często współwystępuje z pochwicą. Przyczyną jej powstawania może być wyjątkowo wąska pochwa, torbiele w obrębie jajnika, endometrioza lub infekcje grzybicze. Ból podczas stosunku często towarzyszy kobiecie w okresie połogowym, kiedy błona śluzowa pochwy dopiero zaczyna się regenerować. Dyspareunia może również rozwinąć się w trakcie laktacji, ponieważ wiele kobiet cierpi wtedy na niedobór estrogenów, które wpływają na stan śluzówki pochwy.

Wulwodynia

Wulwodynia wiąże się z bólem w obrębie okolicy sromu –  łechtaczce, wargach sromowych lub w okolicach przedsionka pochwy. Objawy wulwodynii kobieta może odczuwać jako powtarzające pieczenie, swędzenie lub kłucie, które znaczącą zniechęcają do podejmowania stosunku. Częstym objawem wulwodynii jest również nadmierna produkcja białej wydzieliny z pochwy. Przyczyną wulowdynii mogą być urazy kręgosłupa, nacisk na nerwy lub działanie czynników genetycznych. Schorzenie to współwystępuje również z cukrzycą.

Ból podczas stosunku – jak radzić sobie z problemem?

W przypadku utrzymującego się bólu najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty. Wsparciem dla terapii seksuologicznej lub ginekologicznej może być  stosowanie specjalnego rozszerzacza pochwy, np. Vagiwell Dilator Set. Dilator to specjalne silikonowe narzędzie (dostępne w wielu rozmiarach), które w domowej atmosferze pozwala na ćwiczenie i stopniowe rozszerzanie mięśni pochwy. Rozciąganie pochwy najlepiej rozpocząć od najmniejszego rozmiaru. Wraz ze wzrostem komfortu psychicznego można stopniowo sięgnąć po większy rozmiar. Vagiwell nadaje się do codziennego użytkowania, najlepiej korzystać z niego wraz ze specjalnym lubrykantem, np. Sylk.

 

Przeczytaj także:

Antykoncepcja niehormonalna: jakie ma kobieta alternatywy jeśli nie chce stosować hormonów?

Tampony Beppy – tampony bez sznureczków, z którymi możesz uprawiać sport i seks w trakcie okresu!

Jak szybko zajść w ciążę? Wskazówki dla par starających się o dziecko.

Antykoncepcja mechaniczna – w jakich sytuacjach najlepiej się sprawdza?

 

 

Leave a Reply

Translate »