Nietrzymanie moczu po porodzie. Jak temu zaradzić i jak długo może trwać?

Nietrzymanie moczu po porodzie. Jak temu zaradzić i jak długo może trwać?

Nietrzymanie moczu po porodzie. Jak temu zaradzić i jak długo może trwać?

Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem, który dotyka ponad połowę kobiet pod koniec okresu ciąży oraz w czasie połogu. Jak długo utrzymuje się ta przykra dolegliwość i jak sobie z nią radzić?

Poporodowe nietrzymanie moczu, zwane też wysiłkowym nietrzymaniem moczu to problem wielu kobiet w ostatnim trymestrze ciąży oraz w okresie popołogowym. Jest to dla wielu młodych mam na tyle krępujące, że decydują się nie informować swoich partnerów o tej przykrej dolegliwości. Z drugiej strony niekiedy trudno ją ukryć. Nietrzymanie moczu polega na bezwiednym popuszczaniu moczu w trakcie niewielkiego wysiłku, kaszlu, kichania. W większości przypadków około kilkanaście tygodni po porodzie mija, choć niekiedy problem ten pozostaje z kobietą na dłużej.

Skąd się bierze problem?

Nietrzymanie moczu powoduje silne rozciąganie mięśni krocza, do którego dochodzi w czasie porodu oraz tuż po, w wyniku obniżenia macicy. Silne rozciąganie przyczynia się do zwiotczenia mięśni i wiązadeł zlokalizowanych w dolnym odcinku układu rodnego. Ważną rolę odgrywa mięsień łonowo-guziczny zamykający cewkę moczową. W przypadku nadmiernego rozluźnienia tego mięśnia może dojść do niekontrolowanego wycieku moczu nawet przy niewielkim wysiłku.

Jak zwalczyć nietrzymanie moczu?

Najczęściej nietrzymanie moczu nie wymaga specjalistycznego leczenia lub środków farmakologicznych. W pozbyciu się tej wstydliwej dolegliwości pomagają zazwyczaj ćwiczenia mięśni Kegla, które polegają na zaciskaniu mięśni, aby powstrzymywać strumień moczu. Pomocne może być też stopniowe zaciskanie i rozluźnianie mięśni dna miednicy. Jeśli mimo regularnych ćwiczeń problem nadal się utrzymuje zaleca się specjalne terapie, które mają na celu złagodzenie objawów, np. elektrostymulacja mięśni dnia miednicy lub ćwiczenie skurczów miednicy przez lekarza. Niekiedy problem rozwiąże stosowanie tzw. pessaru, czyli specjalnego krążka dopochwowego, który zabezpiecza przed nagłym otwieraniem się cewki moczowej, gdy wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej w czasie niekontrolowanego wysiłku lub podczas kichania.

 

TAGI: nietrzymanie moczu, poród, nietrzymanie moczu po porodzie, pessar

 

 

 

 

Leave a Reply

Translate »