Masz psa? Czy pozwalasz lizać się po twarzy swojemu pupilowi? Sprawdź na jakie choroby się narażasz ty lub twoi domownicy.

, Masz psa? Czy pozwalasz lizać się po twarzy swojemu pupilowi? Sprawdź na jakie choroby się narażasz ty lub twoi domownicy., Naturalna PłodnośćKto z nas nie lubi zabaw z  psim pupilem? Niektórzy właściciele utrzymują bardzo bliski kontakt ze zwierzęciem,  przyzwalając mu  na zachowania takie jak lizanie dłoni lub okolic twarzy. Jednak niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że psie pocałunki mogą nieść poważne zagrożenie dla naszego zdrowia.

Aktywność naszego pupila wiąże się swoimi prawami. Pies jest zwierzęciem, które większość swojego życia spędza na dworze, przez co narażone jest na wiele chorób typu grzybicznego, bakteryjnego lub  pasożytniczego (np. podczas kontaktu z odchodami innego psa). Wiele tych chorób  przez weterynarzy i parazytologów (lekarzy zajmujących się chorobami pasożytniczymi) nazywanych jest “chorobami brudnych rąk”. Jeśli człowiek nie zastosuje podstawowych zasad higieny lub będzie tolerował zbyt bliski kontakt ze zwierzęciem może stać się ich ofiarą.

Grzybica skórna

Grzybica skóry wywołana jest głównie przez dermatofity rodzaju: Trichophyton, Microsporum i Epidermophyton, którymi bardzo łatwo można się zarazić od zwierząt np. poprzez kontakt  ze śliną psa. Do objawów grzybicy skórnej można zaliczyć występowanie okrągłych, swędzących,  rumieniowych zmian, które mają intensywne obrzeże, łuszczą się a w ich obszarze pojawiać się mogą wyraźne grudki i krostki.  Drapanie  miejsc zapalnych może doprowadzić do zakażenia innych obszarów ciała. Leczenie grzybicy opiera się na podawaniu miejscowych preparatów przeciwgrzybiczych, najczęściej specjalistycznych maści, którymi trzeba smarować skórę kilka razy dziennie.

Gronkowiec złocisty

Gronkowiec złocisty  to kolejna choroba, którą możemy zarazić się od naszego pupila. Gronkowiec jest bardzo inwazyjną bakterią, która w zależności od miejsca, w którym zlokalizowane jest zakażenie, może powodować  różne dolegliwości o odmiennych objawach. Zwykle wyróżniamy zakażenia skóry oraz tkanek podskórnych i miękkich oraz zakażenia układowe. Zakażenie skóry gronkowcem złocistym może powodować także infekcje dróg oddechowych, choroby skórne i zapalne: płuc, mięśnia sercowego, opon mózgowych jak i również zakażenia układu kostnego oraz ropnie narządowe.

Bakteria E. Coli

Jedna z najbardziej niebezpiecznych bakterii dla człowieka odpowiedzialna za produkcję silnych toksyn – werocytotoksyn – zagrażających zdrowiu i życiu człowieka. Bakteria E. Coli po przedostaniu się  do organizmu nie jest niszczona przez kwasy żołądkowe (jak w przypadku większości bakterii odpowiedzialnych za zakażenia przewodu pokarmowego). Przemieszcza się w głąb jelita grubego , kolonizuje  i rozprzestrzenia się, przylegając do komórek nabłonka i  wydzielając toksyny. Te natomiast uszkadzają komórki nabłonkowe jelita oraz naczynia krwionośne, co powoduje krwawienie w jego obrębie. W związku z tym w przebiegu zakażenia pojawiają się objawy takie :

-mdłości, wymioty;

-silne, skurczowe bóle brzucha;

Zrezygnować z zabaw z pupilem?

Nic podobnego! Ważne jest jednak w kontakcie z naszym psem zachować odpowiedni dystans i nie przyzwalać  na pewne psie zwyczaje – w szczególności lizanie okolic twarzy . Nie należy również zapominać o odpowiedniej higienie – po każdej zabawie z psem zaleca się dokładne umycie rąk.

TAGI: bakterie psa, pasożyty psa, psie choroby

Leave a Reply

Translate »