Kiedy mówimy, że mamy nieregularne miesiączki?

Nieregularne miesiączki

Nieregularne miesiączki

Długotrwały stres, zmiana klimatu, stosowanie antybiotykoterapii to niektóre z przyczyn jakie mają wpływ na nieregularne miesiączki. Każda kobieta przynajmniej raz w życiu doświadczyła tymczasowego zaburzenia naturalnej równowagi cyklu miesiączkowego. Jednorazowe przesunięcie okresu nie świadczy jednak o poważnym schorzeniu. Kiedy nieregularne krwawienia mogą wskazywać na zaburzenia miesiączkowania?

Kiedy mówimy o nieregularnych miesiączkach?

O zaburzeniach cyklu miesiączkowania mówimy wtedy, kiedy występują nieprawidłowości zarówno w regularności krwawienia jak i obfitości krwawienia. W przypadku zaburzenia częstotliwości krwawienia mówimy o:

Pierwotnym braku miesiączki – stwierdza się je wtedy, gdy do 16 roku życia krwawienie nie występuje

Wtórnym braku miesiączki – całkowity zanik miesiączkowania trwający ponad 6 miesięcy

Częste miesiączkowanie – dotyczy cykli, które trwają krócej niż 21 dni

Rzadkie miesiączkowanie – występują, gdy cykle są dłuższe niż 32 dni

Nieregularne miesiączki – przyczyny

W przypadku pierwotnego zaburzenia miesiączkowania za jego przyczyny uznaje się najczęściej guzy w obrębie przysadki mózgowej, niewrażliwość na androgeny, nieprawidłowe funkcjonowanie podwzgórza, nieprawidłowy rozwój pochwy. Za przyczyną wtórnego zaburzenia miesiączkowania stoją najczęściej zaburzenia hormonalne, zespół policystycznych jajników (PCOS), cukrzyca, guzy jajnika, nieprawidłowości w obszarze rozwoju błony śluzowej.

Nieregularne miesiączki – leczenie

Najważniejszym krokiem w leczeniu nieregularnych miesiączek jest odpowiednia diagnostyka.  Jedną z najczęstszych metod leczenia jest kuracja hormonalna, która ma na celu wyregulowanie cyklu. Stosowanie pigułek hormonalnych ma wpływ nie tylko na stabilizację częstotliwości krwawienia, ale również na regulację obfitości krwawienia oraz redukcję dolegliwości bólowych. Niekiedy stosowanie kuracji hormonalnej nie przynosi zadowalających efektów. W przypadku niektórych kobiet sprawdza się zabieg ablacji błony śluzowej macicy.

 

Przeczytaj także:

Zespół policystycznych jajników (PCOS) – przeszkoda w zajściu w ciążę i na czym polega.

Jak obliczyć dni płodne u kobiet z nieregularnymi miesiączkami

Antykoncepcja niehormonalna dla kobiet z nieregularnymi miesiączkami – Tester Owulacyjny ze śliny 

 

 

 

 

 

Translate »