Spóźniająca się miesiączka – przyczyny

Przyczyny spóźniającej się miesiączki

Przyczyny spóźniającej się miesiączki

Obserwacja swojego ciała może pomóc w zrozumieniu działających w nim mechanizmów. Tak samo jest w przypadku cyklu menstruacyjnego – warto go śledzić, by sprawdzić, czy nie jest spóźniony.

Średnia długość cyklu

Każdy cykl menstruacyjny rozpoczyna się pierwszego dnia miesiączki i trwa aż do rozpoczęcia następnego okresu. Prawidłowo przebiegający cykl menstruacyjny jest cykliczny i trwa od 21 do 35 dni. Przez pierwszych kilka lat miesiączkowania długość okresu może się zmieniać, co związane jest ze zmianami hormonalnymi w dojrzewającym organizmie. Po tym okresie cykl normuje się, a miesiączka pojawia się średnio co 28 dni.

O nieregularnym cyklu miesiączkowym można mówić, gdy miesiączka pojawia się o 5 dni później niż powinna. Takiej sytuacji często towarzyszy stres i dyskomfort psychiczny. Jednak nie warto od razu panikować. Przyczyny spóźniającej się miesiączki są różnorodne.

Ciąża

Przy spóźniającej się miesiączce najczęściej podejrzewa się ciążę. Przy regularnym współżyciu (szczególnie bez zabezpieczenia) warto wykonać domowy test ciążowy oraz badania w specjalistycznej placówce, które pozwolą wykluczyć albo potwierdzić przypuszczenie o ciąży.

Stres

Zarówno przewlekły, jak i nagły i krótkotrwały stres może wpływać na opóźnienie miesiączki. Związane jest to z zaburzeniem równowagi hormonalnej. Podczas stresujących sytuacji wytwarzane są kortyzol oraz adrenalina, które mogą zakłócać prawidłowość cyklu miesięcznego.

Warto pamiętać, że stres ma negatywny wpływ na cały organizm, dlatego zalecane są ćwiczenia relaksacyjne np. trening oddychania czy medytacja.

Tabletki antykoncepcyjne

Rozpoczęcie lub zaprzestanie stosowania antykoncepcji hormonalnej może również powodować zmiany w cyklu menstruacyjnym. Pigułki antykoncepcyjne zawierają estrogen i progesteron. Hormony te zapobiegają jajeczkowaniu i znacznie zmniejszają szanse na zajście w ciążę. Mogą również zmniejszyć częstotliwość miesiączek. U niektórych osób powrót do normalnego cyklu może potrwać do trzech miesięcy po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Utrata wagi

Stosowanie restrykcyjnych diet przyczynia się do opóźnienia lub zaniku okresu. Żeby organizm prawidłowo funkcjonował, należy mu dostarczać odpowiedniej ilości kalorii oraz składników odżywczych. Na cykl miesiączkowy równie negatywnie będzie wpływać spożywanie pokarmów w pośpiechu. Dobrze zadbać, by przyjmować wystarczającą ilość witamin i minerałów, a także jeść w spokoju i bez rozpraszaczy.

Intensywna aktywność fizyczna

Choć codzienne lekkie ćwiczenia są świetnym sposobem na dbanie o zdrowie, warto pamiętać, że nadmierne treningi nie są zalecane. Mogą prowadzić do obniżenia poziomu estrogenu. Przemęczenie organizmu zaburza funkcje fizjologiczne, dlatego miesiączka często się spóźnia lub zanika.

Nadwaga

Dla prawidłowego przebiegu cyklu miesiączkowego ważna jest odpowiednie stężenie estrogenu w ciele. Ten hormon syntezowany jest w tkance tłuszczowej. U osób z nadwagą często występuje nadmiar estrogenu. Na zaburzenia hormonalne wpływa również spożywanie zbyt dużej ilości fast foodów czy przetworzonej żywności.

Zespół policystycznych jajników (PCOS)

Zaburzenia hormonalne wpływają na tworzenie się drobnych i licznych torbieli na jajnikach. Co więcej, hormony zaburzają pękanie pęcherzyków Graafa, a także dojrzewanie i uwalnianie komórek jajowych. Oprócz nieregularnych miesiączek typowe objawy zespołu policystycznych jajników obejmują: nadmierny wzrost włosów na twarzy (hirsutyzm), bezpłodność, przybranie na wadze, trądzik czy łysienie.

Menopauza

Zwykle rozpoczyna się w wieku od 45 do 55 lat. Nieregularność oraz spóźnianie się miesiączki może być jednym z sygnałów zbliżającej się menopauzy.

Choroby tarczycy

Zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy może skutkować zakłóceniem cyklu menstruacyjnego. Warto zrobić odpowiednie badania, które pomogą określić czy równowaga hormonów tarczycy jest zachowana.

Spóźniająca się od czasu do czasu miesiączka zwykle nie jest powodem do niepokoju. Jeśli jednak opóźnienie trwa dłuższy czas, warto udać się do specjalisty. Porady lekarskiej należy zasięgnąć również, gdy podczas okresu występują niepokojące objawy jak: nasilające się bóle głowy oraz brzucha, nudności lub wymioty, gorączka, wypadanie czy nadmierny wzrost włosów.

Przeczytaj także:

Test Owulacyjny ze śliny do wyznaczania dni płodnych i niepłodnych wielokrotnego użytku na smartfon

Diafragma dopochwowa Caya – skuteczna antykoncepcja mechaniczna dla 98% kobiet

Leave a Reply

Translate »